XXVIII Niedziela Zwykła – 15.10.2023

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 1. W dniu dzisiejszym przeżywamy po raz 23 Dzień Papieski związany z osobą papieża Polaka św. Jana Pawła II. Przed kościołami całej Polski wolontariusze zbierają datki na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta przyznaje stypendia zdolnej pochodzącej z niezamożnych środowisk młodzieży. Za wszelkie wsparcie bardzo dziękujemy.
 1. W liturgii kościoła:
 • w poniedziałek – wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej
 • we wtorek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego męczennika
 • w środę – święto  św. Łukasza Ewangelisty , patrona  Służby Zdrowia
 • w czwartek – wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki patrona Solidarności
 • w piątek  –  wspomnienie św. Jana Kantego prezbitera
 1. W poniedziałek przypada 45 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji została w bazylice przygotowana wystawa twórczości mającego 96 lat gdańskiego artysty pana Alojzego Michalaka – Wiersze i Medale – poświęcona Janowi Pawłowi II. Zachęcam do obejrzenia.
 1. W piątek przypada szósta rocznica śmieci śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej honorowego obywatela Miasta Gdańska. Msza św. o godz. 18.00 zostanie odprawiona za śp. ks. Infułata.
 1. W październiku zapraszamy na nabożeństwa różańcowe. Nabożeństwo różańcowe w Bazylice codziennie o godz. 17.30
 1. Zbliżamy się do uroczystości Wszystkich świętych i dnia zadusznego. W tradycji Kościoła są to dni szczególnej modlitwy i pamięci o zmarłych. Kartki na wypominki za zmarłych wyłożone są przy wyjściu z bazyliki.  Zgodnie z tradycją naszej parafii będziemy modlić się za  zmarłych wspominanych w wypominkach modlitwą różańcową przez oktawę uroczystości oraz na Mszy zbiorowej za zmarłych.
 1. Zawierzmy naszą Ojczyznę szczególnej opiece Maryi, módlmy się również o pokój na świecie. Zdrowaś Mario ….

 

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ