Uroczystość Chrystusa Króla 26.11.2023

 1. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą w roku liturgicznym.
 • Uroczystość Chrystusa Króla jest świętem patronalnym  Akcji Katolickiej.
 1. Dzisiaj przypada 45 rocznica śmierci śp. ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego – proboszcza naszej parafii w latach 1962-1978, kapłana Niezłomnego, który swoją miłość i wierność do Kościoła i Polski okupił strasznym prześladowaniem i wieloletnim więzieniem. Józef Zator-Przytocki pochowany jest w naszej Bazylice w Krypcie Kapłanów Gdańskich.
 • Dzisiaj po Mszy o godz. 10.00 i 12.00 w Sali multimedialnej w podziemiach bazyliki można obejrzeć film pt. Józef Zator-Przytocki pseudonim Czeremosz. Zapraszamy.
 1. W liturgii kościoła:
 • w czwartek święto św. Andrzeja Apostoła
 • w tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i sobota miesiąca.
 • Czcicieli Niepokalanego Serca Maryi  zapraszamy na nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Rozpoczniemy je Mszą św. o godz. 7.30, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową.
 1. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.30.
 1. Za tydzień Adwent – jest to okres radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa.
 1. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy w naszej parafii Misje Święte.
 • Duchowym przewodnikiem będzie kapucyn o. Marek Metelica. Nabożeństwa z nauką odbywać się będą w niedzielę 3 i 10 grudnia na wszystkich Mszach a w dni powszednie na roratach o godz. 6.30 i wieczorem na Mszy o godz. 18.00.
 • Codziennie o godz. 15.00 w połączeniu z Koronką do Bożego Miłosierdzia będzie specjalna nauka a po niej ojciec misjonarz będzie posługiwał w konfesjonale do godz. 16.30Niech Misje  święte będą dla nas wszystkich czasem duchowego odrodzenia.
 1. Rok 2025 będzie w naszej archidiecezji rokiem jubileuszowym związanym ze 100-leciem powołania na terenie Wolnego Miasta niezależnej administracji kościelnej. 30 grudnia 1925 roku specjalnym dekretem Papież ustanowił diecezję gdańską.  Archidiecezja gdańska poprzez peregrynację relikwii Świętego Wojciecha w poszczególnych parafiach rozpoczyna czas przygotowania do obchodów 100-lecia istnienia. Św. Wojciech jest głównym patronem naszej archidiecezji.  Do naszej wspólnoty relikwie św. Wojciech przybędą  w poniedziałek 11 grudnia.
 1. Spotkanie wspólnoty Żywego różańca dzisiaj o godz.15:30.
 1. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Andrzeja Żemojtel  l. 67 z ul. Ogarnej.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ