Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi 1 stycznia 2023 roku.

  1. Witamy wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.  Msze św. w Bazylice jak w każdą niedzielę. Na wszystkich Mszach  będziemy święcić kredę, którą  będzie można zabrać i by oznaczyć drzwi swojego domu. W Objawienie Pańskie o godz. 12.00 przed Bazyliką Mariacką rozpocznie się Gdański Orszak Trzech Króli – do udziału w barwnym przemarszu serdecznie wszystkich zapraszamy.
  3. 6 stycznia kiedy my katolicy będziemy świętować  Uroczystość Trzech Króli,  kościoły prawosławne obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. Wynika to z obowiązującego w kościele prawosławnym kalendarza juliańskiego, który jest opóźniony do kalendarza gregoriańskiego o 13 dni. Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582roku. Naszym braciom i siostrom  składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Błogosławionych Świąt.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji spowiedzi i komunii pierwszopiątkowej. Przypomnijmy, że Pan Jezus podczas objawień francuskiej siostrze zakonnej, św. Małgorzacie Marii Alacoque złożył obietnicę:  „Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci”.
  5. W przyszłą niedzielę 8 stycznia o godz. 15.30 w sali na plebanii odbędzie się spotkanie opłatkowo- świąteczne dla członków żywego różańca, Akcji katolickiej, szafarzy i innych grup duszpasterskich. Serdecznie zapraszamy.
  6. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. Można to uczynić w zakrystii oraz w biurze parafialnym. Przyjmujemy również msze gregoriańskie za zmarłych.
  7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Wandy Kolman l. 97 z ul. Tkackiej  oraz śp. Franciszka Treppa l. 92 z ul. Powroźniczej.
  8. Zapisy rodzin, które chciałyby aby w ich domu odbyła się kolęda prowadzone są w zakrystii.
  9. Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Zawierzy siebie i nasze rodziny opiece Maryi – Pod Twoją obronę…

 

Proboszcz Bazyliki Mariackiej