III Niedziela Adwentu 12.12.2021

  1. Witamy wszystkich parafian i gości odwiedzających Bazylikę Mariacką.

Dzisiejsza niedziela w liturgii nazywana jest niedzielą radości (GAUDENTE)  gdyż Pan jest blisko.

Skorzystajmy z sakramentu pokuty. Spowiedź w Bazylice codziennie podczas Rorat oraz 15 minut przed każdą Mszą św. i podczas wszystkich  Mszy św. w niedzielę.

  1. W liturgii Kościoła:

w poniedziałek wspomnienie św. Łucji dziewicy i męczennicy. 13 grudnia to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego ogłoszonego przez władze komunistyczne 40 lat temu – 13 grudnia 1981 roku.

we wtorek wspomnienie św. Jana od Krzyża doktora kościoła.

W czwartek przypada 51 rocznica Wydarzeń Grudniowych. W dniach 14–22 grudnia 1970 roku protesty robotników głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko. Dla upamiętnienia ofiar ustawiono w Gdańsku pomnik Poległych Stoczniowców zwany pomnikiem Trzech Krzyży oraz pomnik w Gdyni z charakterystyczna datą 1970 upamiętniający „ czarny czwartek”- wtedy to do idących do stoczni robotników milicja i wojsko otworzyła ogień z broni maszynowej.   W czwartek o godz. 17.30 w bazylice św. Brygidy Metropolita Gdański odprawi Msza św. za 44 pomordowanych robotników Wybrzeża w grudniu 1970r.

  1. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę datki na pomoc kościołowi na wschodzie. Akcja Katolicka zebrała 1820 zł. Bóg zapłać.
  2. Roraty codziennie w Bazylice o godz. 6.30. Zapraszamy.
  3. W zakrystii można nabyć opłatek oraz świece Caritas rozprowadzane  w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Niech ta świeca zapłonie przy pustym miejscu,  jakie każdy pozostawia przy wigilijnym stole.
  4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Jadwigi Kossak l. 93 z ul. Ogarnej. Dobry Jezu …
  5. Wszystkim życzymy zdrowia i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ