III Niedziela Adwentu 11.12.2022

 1. Witamy wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką. Dzisiejsza niedziela w liturgii nazywana jest niedzielą radości (GAUDENTE)  gdyż Pan jest blisko. Skorzystajmy z sakramentu pokuty. Spowiedź w Bazylice codziennie podczas Rorat oraz 15 minut przed każdą Mszą św. i podczas wszystkich  Mszy św. w niedzielę.
 2. W liturgii Kościoła:
  • we wtorek  wspomnienie św. Łucji dziewicy i męczennicy. 13 grudnia to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego ogłoszonego przez władze komunistyczne 41 lat temu – 13 grudnia 1981 roku.
  • w środę  wspomnienie św. Jana od Krzyża doktora kościoła.
 3. W piątek przypada 52 rocznica Wydarzeń Grudniowych. W dniach 14–22 grudnia 1970 roku protesty robotników głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko. Dla upamiętnienia ofiar ustawiono w Gdańsku pomnik Poległych Stoczniowców zwany pomnikiem Trzech Krzyży oraz pomnik w Gdyni z charakterystyczna datą 1970 upamiętniający „ czarny czwartek”- wtedy to do idących do stoczni robotników milicja i wojsko otworzyła ogień z broni maszynowej.   W piątek o godz. 17.30 w bazylice św. Brygidy odbędzie się Msza św. za 44 pomordowanych robotników Wybrzeża w grudniu 1970r.
 4. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę datki na pomoc kościołowi na wschodzie. Akcja Katolicka zebrała 2027 zł. Bóg zapłać.
 5. Roraty codziennie w Bazylice o godz. 6.30. Zapraszamy.
 6. W zakrystii można nabyć opłatek oraz świece Caritas rozprowadzane  w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Niech ta świeca zapłonie przy pustym miejscu,  jakie każdy pozostawia przy wigilijnym stole.
 7. Z wielką radością pragniemy poinformować, że w miniony czwartek 8 grudnia w Hanowerze został podpisany list intencyjny pomiędzy naszą parafią i Unią Kościołów Ewangelickich w Niemczech, na mocy którego średniowieczne paramenty liturgiczne stanowiące wyposażenie naszej świątyni w niedługim czasie powrócą do Gdańska. To już kolejny krok, po powrocie przed dwoma laty  XV wiecznego ołtarza Św. Trójcy,  zacieśniający ekumeniczną współpracę pomiędzy naszymi kościołami. Przypomnijmy, że w latach 1570-1945 to niemieckojęzyczni luteranie byli gospodarzami kościoła mariackiego w Gdańsku.   
 8. Wszystkim życzymy zdrowia i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże. 
 1.  

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ