II Niedziela po Narodzeniu Pańskim 02.01.2022

  1. Witamy wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. W czwartek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.  Msze św. w Bazylice jak w każdą niedzielę. Na wszystkich Mszach  będziemy święcić kredę, którą  będzie można zabrać i by oznaczyć drzwi swojego domu.

W Objawienie Pańskie o godz. 12.00 przed Bazyliką Mariacką rozpocznie się Gdański Orszak Trzech Króli – do udziału w barwnym przemarszu serdecznie wszystkich zapraszamy.

  1. 6 stycznia kiedy my katolicy będziemy świętować  Uroczystość Trzech Króli,  kościoły prawosławne obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. Wynika to z obowiązującego w kościele prawosławnym kalendarza juliańskiego, który jest opóźniony do kalendarza gregoriańskiego o 13 dni. Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku. Naszym braciom i siostrom  składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Błogosławionych Świąt.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji spowiedzi i komunii pierwszopiątkowej. Przypomnijmy, że Pan Jezus podczas objawień francuskiej siostrze zakonnej, św. Małgorzacie Marii Alacoque złożył obietnicę: „Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci”.
  3. W przyszłą niedzielę 9 stycznia na Mszę św. o godz. 12.00 zapraszamy Franciszkański Zakon Świeckich.
  4. W styczniu z racji nasilającej się pandemii nie będzie spotkania wspólnoty żywego różańca – proszę w tym miesiącu odmawiać te same tajemnice różańca.
  5. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. Można to uczynić w zakrystii oraz w biurze parafialnym. Przyjmujemy również msze gregoriańskie za zmarłych.
  6. Zapisy rodzin, które chciałyby aby w ich domu odbyła się kolęda prowadzone są w zakrystii.
  7. Pomódlmy się za przyczyną Pięknej Madonny Gdańskiej o łaskę rychłego wygaśnięcia pandemii, o zdrowie dla zakażonych i siłę dla spieszących chorym z pomocą.

Pod Twoją obronę …

Proboszcz Bazyliki Mariackiej