II Niedziela Adwentu 10.12.2023

 1. Witam wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 1. W naszej parafii przeżywamy Misje Święte. Duchowym przewodnikiem jest kapucyn o. Marek.  Nauki dzisiaj na wszystkich Mszach św. Zakończenie Misji w poniedziałek na Mszy o godz. 18.00. W czasie tej Mszy odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.
 1. W poniedziałek o godz. 14.30 rozpocznie się w naszej parafii nawiedzenie relikwii Św. Wojciecha. W programie nawiedzenia:
 • Poniedziałek: godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia , 18.00 Msza św. na zakończenie Misji z odnowieniem przyrzeczeń chrztu św. ,
 • Wtorek  6.30 roraty ze św. Wojciechem , 15.00 modlitwy na zakończenie peregrynacji.
 1. Tradycyjnie, w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to ważne dzieło, składając ofiary do puszek przy wyjściu bazyliki. Nasza pomoc dotrze do ludzi żyjących w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju. Bóg zapłać.
 1. W liturgii Kościoła:
 • w  środę wspomnienie św. Łucji dziewicy i męczennicy. 13 grudnia to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego ogłoszonego przez władze komunistyczne 42 lat temu – 13 grudnia 1981 roku.
 • w czwartek  wspomnienie św. Jana od Krzyża doktora kościoła.
 1. W sobotę przypada 53 rocznica Wydarzeń Grudniowych. W dniach 14–22 grudnia 1970 roku protesty robotników głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko. Dla upamiętnienia ofiar ustawiono w Gdańsku pomnik Poległych Stoczniowców zwany pomnikiem Trzech Krzyży oraz pomnik w Gdyni z charakterystyczna datą 1970 upamiętniający „ czarny czwartek”- wtedy to do idących do stoczni robotników milicja i wojsko otworzyła ogień z broni maszynowej.   W sobotę o godz. 17.00 w bazylice św. Brygidy odbędzie się Msza św. za 44 pomordowanych robotników Wybrzeża w grudniu 1970r.
 1. Roraty codziennie w Bazylice o godz. 6.30. Zapraszamy.
 1. W zakrystii można nabyć opłatek oraz świece Caritas rozprowadzane  w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Niech ta świeca zapłonie przy pustym miejscu,  jakie każdy pozostawia przy wigilijnym stole.
 1. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Marii Gotkowskiej 90 z ul. Św. Ducha.  Dobry Jezu …

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ