Gwiazdy na sklepieniach

Pokolenia dla Bazyliki:

Celem naszej akcji jest pomoc w remoncie  Bazyliki Mariackiej – Korony Gdańska. Liczymy, że  wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała.

Całe pokolenia gdańszczan nie tylko budowały, ale również troszczyły się o tą największą w Europie ceglaną świątynię. Po zniszczeniach II Wojny Światowej ogromnym wysiłkiem, na powrót wznoszono Bazylikę Mariacką jako symbol miasta. Było to możliwe dzięki ogromnej wierze i ofiarności wielu pokoleń.

Bazylika jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gdańska, bez odwiedzenia, którego trudno wyobrazić sobie pobyt w Trójmieście. Przybywają do niej turyści i wierni z Polski i całego świata. Dziś świątynia nosząca dumny tytuł „Korony Gdańska” potrzebuje naszej pomocy.

Każdy z nas może włączyć się w dzieło jej renowacji poprzez donację, której świadectwem będzie symboliczna Gwiazda-cegiełka zawieszana na sklepieniu najokazalszej świątyni Gdańska.

Gwiazda to unikatowa forma pomocy dla Bazyliki.

Do czasu zniszczenia Bazyliki w czasie wojny, złocone gwiazdy zdobiły jej sklepienia. Zawieszając na powrót złote gwiazdy, pragniemy nie tylko rozświetlić sklepienie Bazyliki, ale również w ten sposób zebrać środki na jej dalszą renowację.

Każda z Gwiazd przypisana będzie do konkretnej osoby lub instytucji, która zapragnie być Donatorem Gdańskiej Świątyni. Sprawdźcie Państwo, kto do tej pory wsparł naszą akcję i wybierzcie swoją Gwiazdę.

 

Organizator:

Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku  powstało w grudniu 2014 w celu  pomocy parafii w ratowaniu dachu Bazyliki. Patronem duchowym i współzałożycielem Towarzystwa był ówczesny proboszcz ks. prałat Zbigniew Zieliński . Zorganizowaliśmy między innymi w maju 2015 roku koncert Pokolenia  Bazylice Mariackiej.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku
Parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk-Śródmieście, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej.
Ustanowienie parafii w 1343. Obecny proboszcz od 29.11.2015 r. ks. prałat Ireneusz Bradtke.

 

 

 

certyfikat
ko-14
ko-11
ko-6
ko-8
DSC_0208
DSC_0212
zdjęcia obrobiona gwiazda
previous arrow
next arrow
certyfikat
ko-14
ko-11
ko-6
ko-8
DSC_0208
DSC_0212
zdjęcia obrobiona gwiazda
previous arrow
next arrow
Shadow