XXIX Niedziela Zwykła 16.10.2022

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym przeżywamy po raz 22 Dzień Papieski związany z osobą papieża Polaka św. Jana Pawła II. Przed kościołami całej Polski wolontariusze zbierają datki na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta przyznaje stypendia zdolnej pochodzącej z niezamożnych środowisk młodzieży.Za wszelkie wsparcie bardzo dziękujemy.
 3. W liturgii kościoła:
  • w poniedziałek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego męczennika
  • we wtorek  – święto  św. Łukasza Ewangelisty , patrona  Służby Zdrowia
  • w środę – wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki patrona Solidarności
  • w czwartek  –  wspomnienie św. Jana Kantego prezbitera
  • w sobotę  – wspomnienie św. Jana Pawła II papieża
 4. W czwartek przypada piąta rocznica śmieci śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej honorowego obywatela Miasta Gdańska. Msza św. o godz. 18.00 zostanie odprawiona za śp. ks. Infułata. Po Mszy św. nastąpi otwarcie wystawy o ks. Bogdanowiczu przygotowanej przez IPN w Gdańsku.
 5. W październiku zapraszamy na nabożeństwa różańcowe. Nabożeństwo różańcowe w Bazylice codziennie o godz. 17.30
 6. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza wszystkich członków i sympatyków, na spotkanie we wtorek 18 października 2022 r. po wieczornej Mszy Św. około godz. 18.30 w salce parafialnej.
 7. Zbliżamy się do uroczystości Wszystkich świętych i dnia zadusznego. W tradycji Kościoła są to dni szczególnej modlitwy i pamięci o zmarłych. Kartki na wypominki za zmarłych wyłożone są przy wyjściu z bazyliki.  Zgodnie z tradycją naszej parafii będziemy modlić się za  zmarłych wspominanych w wypominkach modlitwą różańcową przez oktawę uroczystości oraz na Mszy zbiorowej za zmarłych.  
 8. Członkowie wspólnoty Męski Różaniec organizują dzisiaj w Gdańsku Procesję Różańcową. Rozpocznie się ona o godz. 13.30 w Bazylice św. Brygidy i przejdzie ulicami starego miasta do naszej bazyliki , gdzie na zakończenie odmówimy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia
 9. Dzisiaj o godz. 16.00 w naszej bazylice odbędzie się koncert w wykonaniu Czirenberg Consort w ramach festiwalu Młoda Muzyka Dawna. Zapraszamy.
 10. Panie z Franciszkańskiego Zakonu  Świeckich organizują wspólne wyjście do kina na film Medjugoria w niedzielę 23 października. Zapisy z zakrystii.  
 11.  W minionym tygodniu odbył się pogrzeb:  śp. Bogusława Fiutak l. 60 z ul. Ogarnej oraz śp. Michaliny Zawadzkiej l. 94 z ul. Ogarnej. Dobry Jezu …

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ