XIX Niedziela Zwykła – 13.8.2023 r.

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 1. Dzisiejsza niedziela jest dniem przygotowania do uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP jaki przeżywać będziemy we wtorek w naszej bazylice. Serdecznie witam karmelitę o. Bogdana Megera, który pomaga nam w głębszym przeżywaniu patronalnego święta.
 1. Dzisiaj zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Rozpoczniemy je modlitwą różańcową o godz. 18.30 następnie Msza św. i procesja z figurą Pani Fatimskiej.
 1. We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień odpustu w naszej  Msze św. z kazaniem odpustowym odprawiane będą jak w każdą niedzielę. Uroczysta  suma  odpustowa o godz. 12.00.
  • W dzień odpustu każdy, kto pobożnie nawiedzi naszą świątynie, jest w stanie łaski uświęcającej oraz odmówi przypisane modlitwy: Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Mario w intencjach Ojca Świętego,  może uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za siebie lub osobę zmarłą.
  • Uroczystość Wniebowzięcia Maryi nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej – na wszystkich Mszach św. święcimy przynoszone kwiaty i zioła
  • W dzień odpustu o godz. 20.30 w naszej Bazylice odbędzie się  specjalny koncert, podczas którego usłyszymy Polski Chór Kameralny – pod dyrekcją  Jana Łukaszewskiego a na organach zagra prof. Bogusław Grabowski.  Zapraszamy.
 1. W liturgii Kościoła:
  • w poniedziałek uroczystość rocznicy poświęcenia katedry Oliwskiej
  • w czwartek  wspomnienie św. Jacka
 1. W związku z powodzią, która w ostatnim czasie nawiedziła Słowenię, odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Gdański zarządził, by 15 sierpnia był obchodzony w naszej archidiecezji jako Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. Wyrazem tego będzie zbiórka ofiar pieniężnych przeprowadzona do puszek po Mszach świętych we wszystkich kościołach parafialnych i rektorskich na ternie Archidiecezji Gdańskiej.
 1. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę o godz. 18.30.
 1. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego.
 1. Wszystkim życzymy zdrowia o opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ