XII Niedziela Zwykła 19.06.2022

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W liturgii Kościoła:
  • we wtorek  – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi zakonnika
  • w czwartek – uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela
  • w piątek – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca NMP
 3. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przepiękne przygotowanie procesji Bożego Ciała. Szczególne podziękowania za przygotowanie ołtarzy kieruję do rodziny Matyjaszczyk  i Pomorskiego rzemiosła. Dziękuję osobom niosącym krzyż, chorągwie, feretrony. Bóg zapłać dziewczynkom sypiącym kwiaty, panu organiście, służbie porządkowej.  Bardzo dziękuję za pięknie przyozdobione okna i liczny udział w procesji. Do piątku w ramach oktawy uroczystości Bożego Ciała procesja  w połączeniu z wieczorną Mszą św. o godz. 18.00.
 4. W ramach dni Kaszubskich w Gdańsku na Ołowiane odbywa się Jarmark Kaszubski i Fischmarkt –  nawiązujący do tradycji targu rybnego w Gdańsku sięgającej XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili na targ tradycyjnymi łodziami – pomerankami złowione przez siebie ryby. Dzisiaj intencja Mszy św. o godz. 12.00 została zamówiona przez kaszubskich rybaków. 
 5. W przyszłą niedzielę 26 czerwca  na Mszy św. o godz. 12.00 będziemy dziękować Bogu za przykład życia bł. Doroty z Mątów i modlić się za jej wstawiennictwem  o potrzebne łaski dla wszystkich małżeństw i rodzin. Na zakończenie Mszy św. w uroczystej  procesji z wizerunkiem bł. Doroty przejdziemy ul. Mariacką, Dzianą, Chlebnicką i Piwną.
  • Przypomnijmy, błogosławiona Dorota –  średniowieczna mistyczka i rekluza od 1363 roku przez 22 lata była naszą  parafianką, wraz ze swoim mężem mieszkała w domu przy ul Długiej. To w naszej bazylice doznała cudu przemiany serca. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tych uroczystościach.
 6. Zapraszamy do udziału w 40. Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszy w czwartek, 28 lipca z naszej bazyliki po Mszy Świętej
  o godz. 6.00. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie www.pielgrzymka.gda.pl.
 7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb : Śp. Bożeny Śliwińskiej l. 85 z ul. Grobla. Dobry Jezu …
 8. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 9. Życzymy wszystkim zdrowia, miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

                                                                                                                                           

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ