V Niedziela Wielkiego Postu 26.03.2023

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką. Od  dzisiejszej niedzieli, która kiedyś nosiła nazwę Pierwszej niedzieli Męki Pańskiej, zgodnie ze starym zwyczajem, krzyże i obrazy zostają zasłonięte aż do zakończenia liturgii Wielkiego Piątku.
 1. Msza św. w języku angielskim w Kapicy Królewskiej w każdą niedzielę o godz. 16.00. 
 1. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 17.00.
 1. W liturgii Kościoła:
  • w sobotę – pierwsza sobota miesiąca kwietnia, zapraszamy na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Rozpoczniemy je tradycyjnie Mszą św. o godz. 7.30.
  • za tydzień  Niedziela Palmowa – czyli niedziela Męki Pańskiej, która rozpoczyna    Wielki Tydzień. Poświecenie palm na wszystkich Mszach św.
 1. Droga Krzyżowa w Bazylice w piątek o godz. 8.00 i 17.00. Zapraszamy.
 1. Za tydzień na Mszy św. o godz. 12.00 zostaną rozdane certyfikaty osobom, które przyłączyły się do akcji Pokolenia dla Bazyliki prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki – i ufundowały złotą gwiazdę-cegiełkę na sklepieniu naszej bazyliki. Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom składamy serdeczne podziękowania.
 1. W przeszłą niedzielę po koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 rozpocznie się w Gdańsku Marsz wdzięczności za życie i posługę św. Jana Pawła II. Przejdziemy z naszej bazyliki na plac Solidarności pod pomnik Trzech Krzyży. Zapraszamy do udziału. (Zaproszenie ks. Arcybiskupa)
 1. Już dziś informujemy, że Ceremonie Triduum Paschalnego odprawiane będą w Bazylice Mariackiej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00, w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Natomiast Msza św. Rezurekcyjna z procesją zostanie odprawiona w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00.
 1. Pragniemy poinformować, że Rekolekcje dla Inteligencji Wybrzeża odbędą się w Katedrze Oliwskiej w dniach 2-5 kwietnia o godz. 19.30 i poprowadzi je ks. prof. Waldemar Chrostowski. Temat przewodni – Modlitwa Pańska.
 1. Dokładnie wczoraj 25 marca przypadała 680 rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę naszej bazyliki. Przypomina o tym odkryty nad wejściem do zakrystii łaciński napis : W roku Pańskim 1343 w piątek po niedzieli Laetare położono pierwszy kamień pod mur kościoła Błogosławionej Dziewicy Maryi.
 1. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeb: śp. Beaty Stoppa l. 60 oraz śp. Andrzeja Zarębskiego l.65. Dobry Jezu …
 1. Wszystkim życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Szczęść Boże.                                                                         

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ