Niedziela Palmowa 2.04.2023

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień – w poszczególne dni będziemy rozważać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni przeżyć w klimacie zadumy i wiary.
 1. W związku w różnego rodzaju atakami na świętego Jana Pawła II próbującymi bezpodstawnie obalić Jego autorytet i świętość dzisiaj w Gdańsku, w 18 rocznicę powrotu Jana Pawła II do Domu Ojca  odbędzie się  Marsz wdzięczności Jego za życie i posługę.
  Marsz ten rozpocznie się o godz. 15.00 w naszej bazylice Koronką  do Bożego Miłosierdzia i następnie  przejdzie ulicami głównego i starego miasta na plac Solidarności pod pomnik Trzech Krzyży. Zapraszamy do udziału.

  Nie można pozostać obojętnym. Do zobaczenia.
 1. Bardzo dziękuję przewodnikom miejskim i terenowym zrzeszonym przy PTTK za to, że od kilkunastu lat w Niedzielę Palmową przypominają nam wszystkim, poprzez składanie kwiatów na płycie nagrobnej,  o rocznicy tragicznej śmierci burmistrzów gdańskich Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta, którzy zostali zamordowani przez Krzyżaków w 1411 roku.
 1. Dzisiaj o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali w naszej bazylice zaśpiewa Cappella Gedanensis . Zapraszamy.
 1. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.
 1. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W dniu tym nie odprawia się Mszy św. Centralnym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża. W wielki piątek obowiązuje post ścisły.
  • Od godz. 8.00 – 17.30 –  adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy.
  • O godz. 10.00 rozważanie III części różańca – wspólnota Żywego Różańca.
  • O godz. 14.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia)
  • O godz.15.00 – Droga Krzyżowa
  • O godz. 18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.  Po ceremoniach rozpocznie się adoracja Pana Jezusa przy grobie. Trwać ona będzie do godz. 24.00 .
  • O godz. 21.00„ Muzyka i Słowo na Wielki Piątek”  medytacje wielkopiątkowe poprowadzi ks. arcybiskup Tadeusz Wojda z oprawę muzyczną Polskiego Chóru Kameralnego  pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
 1. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie w wielką sobotę święcimy pokarmy na świąteczny stół. Święcenie pokarmów w Bazylice od godz. 10.00 do 17.00 co pół godziny.
  • O godz. 15.00 świecenie pokarmów połączone będzie z Koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach nowenny przed świętem Miłosierdzia.
  • O godz. 20.00 – ceremonie Wigilii Paschalnej – proszę przynieść ze sobą świece.
 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00.
 1. Okazja do spowiedzi św. w wielki poniedziałek, wtorek i środę na wszystkich Mszach św. oraz wielki piątek od godz. 14.00 do 18.00 i wielką sobotę  od godz. 10.00 do 16.00. 
 1. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 1. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Władysława Ulatowskiego l. 94 z ul.Szerokiej. Dobry Jezu …
 1. Wszystkim parafianom i gościom życzymy obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ