Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5.06.2022

 1. Witamy wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
  • Dzisiejszą uroczystością zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny.
 2. Dzisiaj o godz. 14.00 w salce obok Kaplicy Królewskiej odbędzie kapituła sprawozdawczo-wyborcza Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Wszystkie siostry i braci prosimy o obecność.
 3. W liturgii kościoła:
  • w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła
  • w środę wspomnienie św. Jadwigi Królowej 
  • w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
  • w piątek 5 rocznica święceń biskupich Metropolity Gdańskiego ks. arcybiskupa                    Tadeusza Wojdy wesprzyjmy go naszą modlitwą.
  • w sobotę wspomnienie św. Barnaby apostoła. 
  • w przyszłą niedzielę w uroczystość Trójcy Przenajświętszej
 4. W przyszłą sobotę , w wigilię uroczystości św. Trójcy o godz. 16.30 zostaną odprawione uroczyste nieszpory związane z liturgicznym powitaniem ołtarza św. Trójcy bractwa św. Jerzego, który po 77 latach powrócił do naszej bazyliki. Ołtarz ten jest bezcennym zabytkiem z połowy XV wieku. Niestety z powodu czasu pandemii ta uroczystość, która będzie miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny nie mogła odbyć się wcześniej. Modlitwie nieszporów  przewodniczyć będzie Metropolita Gdański aby Tadeusz Wojda oraz biskup ewangelicki z Berlina  Christian Stäblein. Oprawę muzyczną w oparciu o utwory napisane przez dawnych mariackich kapelmistrzów i organistów zapewni Cappella Gedanensis. Serdecznie wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 5. Już dzisiaj pragnę poinformować, że w Uroczystość Bożego Ciała procesja rozpocznie się  Mszą św. w naszej Bazylice o godz. 10.00 a następnie przejdzie ulicami starego miasta do Bazyliki św. Brygidy.
 6. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odprawiane są one codziennie w powiązaniu z wieczorną Mszą św.  
 7. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 8. Życzę wszystkim miłej niedzieli i Bożego tygodnia. Szczęść Boże.

                                                                                                                                           

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ