Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła 31.10.2021

 1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. Dzisiaj przeżywamy rocznicę poświecenia naszego kościoła. Dziękujmy Bogu i ludziom za tę przepiękna świątynię modlitwy. W modlitwie pamiętamy o fundatorach, budowniczych i dobrodziejach kościoła mariackiego. Niech Bóg nagrodzi również trud tych, którzy podnosili Bazylikę Mariacką z gruzów po II wojnie światowej oraz współcześnie troszczących się o jej wystrój i wygląd.
 3. Dzisiaj o godz. 30 w Sali multimedialnej spotkanie Żywego Różańca.
 4. W poniedziałek 1 listopada oddajemy cześć tym wszystkim którzy poprzez święte życie zjednoczyli się z Bogiem i cieszą się chwałą nieba. Do tradycji należy również odwiedzanie cmentarzy i modlitwa za zmarłych. 1 listopada Msze św. w bazylice jak w każdą niedzielę. Msza św. o godz. 12.00 zostanie odprawiona za wszystkich zmarłych parafian, za zmarłych wspominanych w wypominkach oraz zmarłych duszpasterzy którzy pracowali w Bazylice Mariackiej.
 5. We wtorek 2 listopada przypada wspomnienie wiernych zmarłych – tzw. Dzień Zaduszny. Msze św. w Bazylice  o godz. 7.00, 7.30 i 18.00.

W dzień zaduszny o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana za wszystkich zmarłych wspominanych w tegorocznych wypominkach, oraz za zmarłych w intencji których zostały zamówione intencje w tym za śp. Prezydenta Pawła Adamowicza w dniu jego urodzin. Zapraszamy.

 1. Różaniec z wypominkami za zmarłych w Bazylice codziennie 1 do 8 listopada o godz. 17.30.  Kartki na wypominki za zmarłych wyłożone są przy figurze Pięknej Madonny
 2. W dniach o 1 do 8 listopada może uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Warunkiem jest pobożna nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego.
 3. W liturgii kościoła:

w czwartek – wspomnienie św. Karola Boromeusza biskupa

w tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

 1. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.45.

Podziękowania i prośby które chcielibyśmy przedstawić Matce Bożej we wspólnej modlitwie można składać do skarbony przy figurze Madonny Pięknej Gdańskiej.

 1. Zachęcamy do zamawiania Mszy św. za zmarłych. Msza św. jest to szczególnym darem którym możemy obdarować naszych zmarłych przodków. Jest również możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich. Pamiętajmy o tych którzy odeszli a być może bardzo potrzebują naszej modlitwy.
 2. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W związku ze wzrostem zachorowań związanych z epidemią koronawirusa prosimy wszystkich o zachowanie wskazań dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego podawanych przez służby sanitarne.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ