Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła – 29.10.2023

 1. Witam wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 1. Dzisiaj przeżywamy rocznicę poświecenia naszego kościoła. Dziękujmy Bogu i ludziom za tę przepiękna świątynię modlitwy. W modlitwie pamiętamy o fundatorach, budowniczych i dobrodziejach kościoła mariackiego. Niech Bóg nagrodzi również trud tych, którzy podnosili Bazylikę Mariacką z gruzów po II wojnie światowej oraz współcześnie troszczących się o jej wystrój i wygląd.
 1. Dzisiaj o godz. 15:30 w sali przy plebanii spotkanie Żywego Różańca.
 1. W środę 1 listopada oddajemy cześć tym wszystkim którzy poprzez święte życie zjednoczyli się z Bogiem i cieszą się chwałą nieba. Do tradycji należy również odwiedzanie cmentarzy i modlitwa za zmarłych. 1 listopada Msze św. w bazylice jak w każdą niedzielę. Msza św. o godz. 12.00 zostanie odprawiona za wszystkich zmarłych parafian, za zmarłych wspominanych w wypominkach oraz zmarłych duszpasterzy którzy pracowali w Bazylice Mariackiej.
 1. W czwartek 2 listopada przypada wspomnienie  wiernych zmarłych – tzw. Dzień Zaduszny. Msze św. w Bazylice  o godz. 7:00, 7:30 i 18:00.
  W dzień zaduszny o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana za wszystkich zmarłych wspominanych w tegorocznych wypominkach,
  oraz za zmarłych w intencji których zostały zamówione intencje w tym za śp. Prezydenta Pawła Adamowicza w dniu jego urodzin. Zapraszamy.
 1. Różaniec z wypominkami za zmarłych w Bazylice codziennie 1 do 8 listopada o godz. 17:30.  Kartki na wypominki za zmarłych wyłożone są przy wyjściu z bazyliki.
 1. W dniach o 1 do 8 listopada może uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Warunkiem jest pobożna nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego.
 1. W liturgii kościoła:
 • w sobotę – wspomnienie św. Karola Boromeusza biskupa
 • w tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  Czcicieli Niepokalanego Serca Maryi  zapraszamy na nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Rozpoczniemy je Mszą św. o godz. 7.30, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową.
 1. Zachęcamy do zamawiania Mszy św. za zmarłych. Msza św. jest to szczególnym darem którym możemy obdarować naszych zmarłych przodków. Jest również możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich. Pamiętajmy o tych którzy odeszli a być może bardzo potrzebują naszej modlitwy.
 1. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ