Uroczystość Chrystusa Króla 21.11.2021

 1. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą w roku liturgicznym.

Uroczystość Chrystusa Króla jest świętem patronalnym  Akcji Katolickiej.

 1. W dniu dzisiejszym z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w naszej archidiecezji odbywa się zbiórka do puszek na pomoc migrantom i uchodźcom znajdującym się na granicy z Białorusią organizowaną przez Caritas Polska. Ofiary na ten cel można złożyć przy wyjściu z bazyliki. Bóg zapłać.
 2. W liturgii kościoła:

w poniedziałek wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy patronki muzyki kościelnej

w środę wspomnienie męczenników wietnamskich Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy.

 1. W piątek przypada 43 rocznica śmierci śp. ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego – proboszcza naszej parafii w latach 1962-1978, kapłana Niezłomnego, który swoją miłość i wierność do Kościoła i Polski okupił strasznym prześladowaniem i wieloletnim więzieniem. Józefa Zator-Przytocki pochowany jest w naszej Bazylice w Krypcie Kapłanów Gdańskich. 
 2. W sobotę o godz. 15.00 Metropolita Gdański odprawi w naszej bazylice Mszę św. w intencji członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w 65 rocznicę powstania zrzeszenia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.45.

Podziękowania i prośby które chcielibyśmy przedstawić Matce Bożej we wspólnej modlitwie można składać do skarbony przy figurze Madonny Pięknej Gdańskiej.

 1. Za tydzień rozpoczynamy czas Adwentu – jest to okres radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Już dziś informujemy, że w adwencie roraty odprawiane będą w dni powszednie o godz. 6.30 w bazylice.
 2. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Edwarda Klimkiewicza l. 70 z ul. Powroźniczej oraz śp. Leokadii Ciążkowskiej l. 97 z ul. Ogarnej. Dobry Jezu …
 4. W związku z trwającą epidemią koronawirusa prosimy wszystkich o zachowanie wskazań dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego podawanych przez służby sanitarne.
 5. Wszystkim parafianom i gościom życzymy zdrowia i Bożego tygodnia.
 6. Za przyczyną Matki Bożej pomódlmy się o ustanie epidemii, o zdrowie dla wszystkich zakażonych i siły dla medyków.  Pod Twoją obronę

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ