Koncert 5.08.2022

5 sierpnia 2022 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpią:

Agnieszka Tomaszewska – sopran

Bogusław Grabowski  –  organy /Gdańsk/

AGNIESZKA TOMASZEWSKA sopran Absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Ukończyła Studio Operowe w Hamburgische Staatsoper. Laureatka wielu miedzynarodowych konkursów (m. in. Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie, Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu,  Internationale Sommerakademie der Universität Mozarteum w Salzburgu). W Operze Narodowej – Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała m. in. partie Zuzanny (Wesele Figara – w reżyserii Keitha Warnera), Liu (Turandot – w reżyserii Mariusza Trelińskiego), Katji (Pasażerka – w reżyserii Davida Pauntneya). W Operze w Stuttgarcie debiutowała partią Mimi (La Boheme). W Badisches Staatstheater Karlsruhe kreowała role takie, jak: Hrabina (Wesele Figara), Fiordiligi (Cosi fan tutte), Donna Anna (Don Giovanni), Micaela (Carmen), Mimi (Cyganeria), Antonia (Opowieści Hoffmanna), Berthe (Prorok – Meyerbeer).

Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Brała udział w  międzynarodowych festiwalach (m. in. Salzburger Festspiele, Die Hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie). W repertuarze posiada liczne dzieła oratoryjne od baroku po współczesność. Odbyła m.in. tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Wraz z zespołem Kremerata Baltica wykonała Pasję Janową J. S Bacha w towarzystwie Petera Schreiera, z którym potem miała okazję jeszcze wielokrotnie występować. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł oratoryjnych, napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym  muzyce filmowej kompozytora.

Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. J.B. Bach – Oratorium na Boże  Narodzenie, Luigi Boccherini – Stabat Mater, Wielka Msza c-moll W.A.Mozart, Marek Kuczyński – Oratorium Gdańskie, Karol Szymanowski – Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji (TVP, ORF, ARD).

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista,  kompozytor,  Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której  wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej.  Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia  Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej  członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w  Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.