Koncert 15.07.2022

15 lipca 2022 r. w piątek godz. 20:15

Sebastian Kuczyński – organy /Warszawa/

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)Sonata d-moll op. 65 nr 6: Choral mit variationenFuga Finale
Johann Sebastian Bach (1685-1750)Nun komm, der Heiden Heiland a 2 clav. e pedale BWV 659Trio super:  Nun komm, der Heiden Heiland BWV 660Nun komm, der Heiden Heiland in organo pleno BWV 661   
Anton Heiller (1923-1979)Wariacje nt. Nun komm, der Heiden Heiland (1972) 
Marian Sawa (1937-2005)Fuga-Bolero (1995) 
Johann Sebastian Bach (1685-1750)Preludium i fuga e-moll BWV 548 

SEBASTIAN KUCZYŃSKI Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku trzynastu lat w rodzinnym mieście, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach uczęszczając przez 6 lat do klasy organów Ewy Wołczek. Szkołę tę ukończył eksternistycznie w 2019 roku uzyskując tytuł zawodowy muzyk instrumentalista w zakresie gry na organach.

W październiku 2016 roku rozpoczął dzienne studia licencjackie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa Jarosława Wróblewskiego i Wojciecha Bednarskiego), które ukończył z wynikiem bardzo dobrym w roku 2019, uzyskując tytuł licencjata w zakresie gry na organach.  Podczas studiów ukończył także studium pedagogiczne, odbywając praktyki w warszawskich szkołach muzycznych I i II stopnia.

Następnie kontynuował edukację na studiach magisterskich macierzystej uczelni na kierunkach: instrumentalistyka – klasa organów Jarosława Wróblewskiego i Wojciecha Bednarskiego, oraz muzyka kościelna – klasa organów Piotra Wilczyńskiego, klasa improwizacji Michała Markuszewskiego i Damiana Skowrońskiego, które ukończył w 2021r.

W roku akademickim 2018/2019 studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Wolfganga Zerera, a także w klasie klawesynu i klawikordu Menno van Delfta. Wyjazd na studia do Niemiec odbył się w ramach międzynarodowego programu wymiany studentów Erasmus+. W następnym roku ukończył także podyplomowe studia ,,Menedżer muzyki”, prowadzone na UMFC.

Sebastianowi Kuczyńskiemu za wyniki w edukacji, działalność i osiągnięcia artystyczne przyznano liczne nagrody; m. in. Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego (2015 r.), dwukrotnie stypendium Fundacji Art-SOS Alicji Roszkowskiej (2016, 2017) oraz trzykrotnie stypendium przyznawane przez Komitet Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu (2018, 2019, 2020).

 Uczestniczył w licznych konkursach, w których m. in. pierwsze nagrody zdobył podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie (2015 r.), IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie (2016), II Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji w Legnicy (2021), czy IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Jeana Sibeliusa w Turku (Finlandia-2021).

Sebastian Kuczyński przez cały okres kształcenia podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych warsztatach. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji

i improwizacji organowej prowadzonych przez wybitnych muzyków i pedagogów,  takich jak: Peter Planyavsky, Balys Vaitkus, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Ben van Oosten, Menno van Delft, Christophe Mantoux, Julian Gembalski, czy Józef Serafin.

Pomysłodawca, koordynator i kierownik artystyczny Cyklu recitali organowo-kameralnych ,,Pro Arte et Studio”, a także Międzynarodowego Mokotowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanych przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jako solista i kameralista, w ramach międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej występował w Polsce, Niemczech, Austrii, na Białorusi oraz Litwie. Koncertował m. in. w ramach IX Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie, czy VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Franciszka Liszta w Żaganiu. Występuje w duecie organowym wraz z Roksaną Kalinowską.

Współpracował z cenionymi zespołami, takimi jak Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Od 2016 r. pracuje na stanowisku organisty Sanktuarium Narodowego, parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.