Koncert 8.07.2022

8 lipca 2022 r. w piątek godz. 20:15

Zespół Wokalny „Minimus”
dyr. Sławomira Raczyńska
Eugeniusz Wawrzyniak – organy /Belgia/

ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie wiele prawykonań chóralnych utworów a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.

Zespół Wokalny Minimus nagrał trzy płyty CD, wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy” z nowatorskimi opracowaniami kolęd, premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie „Media Vita” z 2017 r. oraz najnowszą, „Wacław reimagined” (2020 r.) zawierającą współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł. 

Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie (Grand Prix, 2021), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014),  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z najlepszych poznańskich chórów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska.

Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.

ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS:

soprany: Marta Jodko, Maria Mordas, Maria Urbanek, Teresa Wosicka

alty: Agata Góra, Sławomira Raczyńska

tenory: Bartosz Adamczewski, Marek Raczyński

basy: Stanisław Bręczewski, Szymon Ratajczak

SŁAWOMIRA RACZYŃSKA ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w dwóch specjalnościach: Dyrygentury Chóralnej w klasie dyrygowania prof. dra hab. M. Gandeckiego i Oboju Barokowego w klasie mgra Marka Niewiedziała. Od 2016 r. jest wykładowcą macierzystej uczelni na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej. Pełniła również funkcję asystenta dyrygenta Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu (2016-2021). Jest laureatką II nagrody XII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych. Od 2011 r. pracuje jako nauczyciel chóru i zespołów wokalnych w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W 2010 roku założyła Zespół Wokalny Minimus, w którym pełni funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta. Z prowadzonymi zespołami zdobyła wiele nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych. Jako oboistka, współpracowała z orkiestrami barokowym w całej Polsce, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową, zespołem MACV Warszawskiej Opery Kameralnej, czy Polską Orkiestrą XVIII wieku.

EUGENIUSZ WAWRZYNIAK jest polskim organistą mieszkającym od roku 1989 w Belgii. Po ukończeniu poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów profesora Romualda Sroczyńskiego studiował w Konserwatorium Królewskim w Liège i w Brukseli. W 1991 r. zdobył Dyplom Premier Prix.

Koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Luksemburgu, Finlandii, we Wloszech  oraz kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych (New Haven – Connecticut ; Los Angeles – California, Nowy Jork – katedra św. Patryka, Long Island – katedra św. Agnieszki, Broadway – kościół św. Malachego – koncert dla środowisk twórczych Nowego Jorku) oraz wielokrotnie w Polsce na najważniejszych krajowych festiwalach organowych.

Nagrywał dla belgijskiej rozgłośni Radio 3 i Polskiego Radia. Współpracował również z Filharmonią Poznańską.

W ramach swojej działalności artystycznej Eugeniusz Wawrzyniak nie ogranicza się do recitali organowych, ale szuka ciągle nowych wyzwań, łącząc swoje interpretacje muzyki organowej z innymi instrumentalistami. Przykładem jest choćby ostatnia podwójna płyta „Destiny”, na której Eugeniuszowi Wawrzyniakowi towarzyszą wspaniali artyści: flecista Marc Grauwels i skrzypek Yossif Ivanov.

Wśród muzyków, z którymi występował Eugeniusz Wawrzyniak, warto wymienić takich artystów i zespoły jak: Lorenzo Gatto (skrzypce), Roman Gryń (trąbka), Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha, String Quartet Sirius (Praga), Thierry Cammaert (obój) i wielu innych.

Jako prezes Towarzystwa Muzycznego CONCERTO oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego w Marchienne  (Festival Musical de Marchienne) w Charleroi Eugeniusz Wawrzyniak rozwija aktywnie działalność kulturalną w Walonii, organizując koncerty muzyki organowej, chóralnej i kameralnej. Jednym z nadrzędnych celów w działalności społecznej Eugeniusza Wawrzyniaka jest chęć podtrzymywania polskości wśród tutejszej Polonii oraz przybliżenia polskiej kultury społeczności belgijskiej.

Od 1990 r. Eugeniusz WAWRZYNIAK jest organistą tytularnym w kościele Notre Dame de Miséricorde w Charleroi. Jest również pedagogiem w Atélier Musical de Manage, gdzie prowadzi klasę organów i fortepianu.

W dorobku Eugeniusza Wawrzyniaka znajdują się dwie solowe płyty organowe: Sonaty Feliksa Mendelssohna nagrane w 2015 w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i Pawła w Poznaniu oraz płyta „Soli Deo Gloria” z utworami J. S. Bacha, A. Guilmant, R. Freteur, F. Borowskiego i Ch. Pardiniego nagrana w 2017 roku na organach kościoła św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu.

Artysta jest także założycielemzespołu wokalno-instrumentalnego Ensemble Vocal et Instrumental CREDO, z którym nagrał 2 płyty CD: „Avec vous, je suis avec vous” (2012) oraz „Pour aimer de plus grand amour” w roku 2014.

W latach 2011-2013 Eugeniusz Wawrzyniak był trzykrotnie nominowany do tytułu „Polak Roku w Belgii” w dziedzinie kultury – konkursu organizowanego przez Radę Polonii Belgijskiej przy współpracy Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. W październiku 2015 Eugeniusz Wawrzyniak został odznaczony przez Guy Harpigny, biskupa diecezji Tournai, medalem Saint-Eleuthère z okazji 25-lecia pracy artystycznej i piastowania funkcji organisty tytularnego w kościele Notre Dame de Miséricorde w Charleroi.