I Niedziela Wielkiego Postu 6 marca 2022 roku.

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy w naszej wspólnocie rekolekcje wiekopostne. Nauki prowadzi franciszkanin ojciec Joel, którego bardzo serdecznie witamy. Nauki rekolekcyjne dzisiaj na Mszach św. i w na nabożeństwie Gorzkich Żali o godz. 17.00. Natomiast od poniedziałku do środy na Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach.
 3. Środą popielcową rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. To okres w którym w sposób szczególny Kościół zachęca nas do pełnienia uczynków pokutnych. Są trzy uczynki pokutne: modlitwa, post i jałmużna. Pragnę wszystkich zaprosić do tego aby tegoroczna jałmużna przeznaczona była na pomoc mieszkańcom dotkniętej wojną Ukrainy.  Środki te za pośrednictwem Caritas  trafią do potrzebujących. Przyłączmy się do tej pomocy. Datki na ten cel można składać do skarbony z napisem Jałmużna.
 4. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdy modlić się będziemy o pokój na Ukrainie.
 5. W każdą niedzielę Wielkiego Postu w Bazylice nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
 6. Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 8.00, o godz. 17.00.
 7. Od dzisiaj w każdą niedzielę w Kaplicy Królewskiej o godz. 16.00 Msza św. w języku angielskim.
 8. Na wzór rzymskiej tradycji wielkopostnych kościołów stacyjnych zapraszamy wiernych naszej archidiecezji do codziennego pielgrzymowania do kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Od Środy Popielcowej w Kaplicy Królewskiej spotykamy się codziennie na Eucharystii o godzinie 20.00 poprzedzonej adoracją Najświętszego Sakramentu (od 19.30). W trakcie modlitwy  rozważamy kolejne fragmenty Księgi Wyjścia, które pomogą w dobrym przygotowaniu się do świąt wielkanocnych.
 9. Dzisiaj o godz. 15.00 w kaplicy adoracji – po koronce do Bożego Miłosierdzia nastąpi przyjęcie dwóch osób świeckich do nowicjatu w ramach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 10. W ramach trwającego Synodu o godz. 19.00 odbędzie się  w Sali na plebani spotkanie synodalne na które serdecznie zapraszamy.
 11. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 12. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Henryka Łukaszewskiego l. 94 z ul. Lektykarskiej. Dobry Jezu ….
 13. Wszystkim życzymy dużo zdrowia i owocnego przeżywania Wielkiego Postu.

 

PROBOSZCZ  BAZYLIKI  MARIACKIEJ