ZAPRASZAMY NA KONCERT CHÓRU PSALMODIA

3 MAJA, GODZINA 19:00, WSTĘP BEZPŁATNY


CHÓR PSALMODIA powstał w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dekretem Wielkiego Kanclerza PAT, ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, dnia 31 maja 1996 roku stał się chórem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
13 lat później, 19 czerwca 2009 roku, na mocy decyzji Papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest Maestro Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia. W swoim repertuarze chór posiada utwory kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych kompozytorów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moniuszko, Romuald Twardowski, Józef Świder. Chór wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne.

Psalmodia od ponad 30 lat bierze czynny udział w promowaniu Uczelni, miasta Krakowa, Małopolski oraz Polski. Zespół niejednokrotnie współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską, występował na scenie razem ze sławami świata muzyki, m.in. z Andreą Bocellim. Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą.

Psalmodia ma na swoim koncie kilka wydawnictw płytowych. Pierwszy krążek chóru “Te Deum Laudamus” (2001) poświęcony został Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 25-lecie pontyfikatu. Dziesięć lat później zaczęły ukazywać się kolejne nagrania: „Totus Tuus” (2011) – płyta poświęcona twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, na której znajduje się m.in. światowa premiera fonograficzna utworu „Pod Twoją Obronę” op. 56; „Stanisław Moniuszko” (wydawnictwo w ramach cyklu Polska Muzyka Chóralna, 2012) z utworami na chór, głosy solowe i organy; „Pater Noster – Otcze Nasz” (2014) – krążek poświęcony muzyce a capella Romualda Twardowskiego, na którym można usłyszeć kompozycje w języku łacińskim i cerkiewnosłowiańskim, znajduje się na nim m.in. „Magnificat” – utwór dedykowany zespołowi z okazji 25-lecia istnienia; wydawnictwo „Gloria, gloria in excelsis Deo” (2015) z kolędami i pastorałkami. Jesienią 2018 ukazała się płyta z kompozycjami Józefa Świdra “Do kraju tego”. Najnowsza płyta chóru “Confido” (2021) została nagrana na 100-lecie urodzin Jana Pawła II, znajdują się na niej utwory do słów Papieża Polaka jak również twórców związanych z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.