XXII Niedziela Zwykła 28.08.2022

 1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W środę przypada 42 rocznica Porozumień Sierpniowych.
  • 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami władzy PRL na mocy których rozpoczęła się realizacji 21 postulatów strajkowych. Z okazji 42 rocznicy „Solidarności” w bazylice św. Brygidy we wtorek o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św.
 3. W czwartek przypada 83 rocznica wybuchu II wojny światowej – 1 września  jest dniem modlitw za poległych w obronie Ojczyzny. 
  • O godz. 4.45 na Westerplatte odbędą się uroczystości związane z rocznicą rozpoczęcia wojny. Natomiast o godz. 13.30 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej  w Gdańsku zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych Pocztowców. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych uroczystościach.
 4. W liturgii Kościoła :
  • w poniedziałek – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
  • w sobotę – wspomnienie św. Grzegorza wielkiego doktora Kościoła
  • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota  miesiąca. Nabożeństwo pierwszopiątkowe w połączeniu z wieczorną Mszą św.
  • Czcicieli Niepokalanego Serca Maryi  zapraszamy na nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Rozpoczniemy je Mszą św. o godz. 7.30, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową.
 5. Przypominamy, że Msze św. w Bazylice Mariackiej od 1 września odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00, 7.30 i 18.00. W niedziele o godz. 7.30, 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00
 6. Msza św. w języku angielskim w  każdą niedzielę w Kaplicy Królewskiej o godz. 16.00.
 7. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o 17.30.
 8. Dzisiaj o godz. 15.30 w salce przy Kaplicy królewskiej spotkanie wspólnoty Żywego różańca połączone z wymianą tajemnic. Zapraszamy. 
 9. Dzisiaj na  Mszy św. o godz. 12.00 kolejne kilkanaście osób odbierze certyfikaty potwierdzające ufundowanie złotej gwiazdy – cegiełki, które zostały zawieszone na sklepieniu bazyliki w ramach akcji prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki. Wszystkim ofiarodawcom składamy staropolskie Bóg zapłać. Szczegółowe informacje o gwiazdach znajdują się  na  stronie internetowej Bazyliki. 
 10. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych. Można to uczynić w zakrystii lub biurze parafialnym.
 11. Polecamy nowy numer Gościa niedzielnego. 
 12. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ