XVII Niedziela Zwykła 24.07.2022

 1. Bardzo serdecznie witamy  wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym w ramach Jarmarku św. Dominika już po raz 27 odbywa się w Gdańsku Święto Chleba. Na Mszy św. o godz. 10.00 będziemy się modlić w intencji piekarzy i cukierników. Niech Bóg za przyczyną  św. Klemensa Hofbauera patrona piekarzy i cukierników udziela im potrzebnych łask.
 3. W liturgii kościoła:
  • w poniedziałek wspomnienie św. Jakuba Apostoła oraz św. Krzysztofa
  • we wtorek wspomnienie św. Joachima i Anny rodziców Maryi
  • w piątek wspomnienie św. Marty
 4. W czwartek  o godz. 6.00 w naszej Bazylice zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie 40 Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Szczegółowe informacje o organizacji pielgrzymki oraz o zapisach na stronie internetowej pielgrzymki.
 5. W przyszłą niedzielę, w przededniu 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Mszy św. o godz. 12.00 modlić się będziemy w intencji wszystkich którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego a także za żyjących powstańców.
 6. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 18.30.
 7. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w letnich wykładach i koncertach „Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu”, które odbędą się w soboty: 30 lipca,  6 i 13 sierpnia o godz. 19.45 w sali multimedialnej przy naszej bazylice (wejście od ulicy Św. Ducha). Celem wykładów jest popularyzacja myśli filozoficznej podczas trwającego Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, który od wieków jest miejscem spotkania różnych prądów i stanowisk światopoglądowych. Podczas sobotnich spotkań zostaną przedstawione idee dominikanina św. Tomasza z Akwinu, hiszpańskiego egzystencjalisty Miguela de Unamuno oraz amerykańskiego filozofa religii Joshuy Seachris’a. Wstęp wolny.
 8. Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnej akcji prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki – Pokolenia dla Bazyliki. I ty możesz zostać donatorem (dobrodziejem) Bazyliki mając swoją złota gwiazdkę na sklepieniu tej największej ceglanej świątyni. Szczegóły na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej.
 9. Wszystkim życzymy zdrowia oraz błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

                                                                                                                                           

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ