XV Niedziela Zwykła 10.07.2022

 1. Bardzo serdecznie witamy wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym gościmy w naszej parafii przedstawicieli wspólnoty CENACOLO z Giezkowa k/ Koszalina. Wspólnota ta pomaga młodym ludziom uzależnionym od narkotyków, alkoholu, hazardu i  komputerów.  Przy wyjściu z bazyliki przedstawiciele wspólnoty zbierają datki na prowadzoną przez siebie działalność pomocową. Bóg zapłać.  
 3. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że papież Franciszek wybrał dla naszej archidiecezji nowego biskupa pomocniczego. Biskupem pomocniczym został ks. dr Piotr Przyborek dotychczasowy dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii gdańskiej.
 4. W liturgii Kościoła:
  • w poniedziałek święto św. Benedykta opata, patrona Europy
  • we wtorek wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu  męczennika
  • w środę  wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
  • w piątek wspomnienie św. Bonawentury doktora kościoła
  • w sobotę wspomnienie NMP z Góry Karmel
 5. W środę zapraszamy na czuwanie fatimskie. Rozpoczniemy je modlitwą różańcową o godz. 18.30, następnie Msza św. i procesja z figurą Pani Fatimskiej.
 6. W sobotę o godz. 18.00 w kościele św. Katarzyny u ojców karmelitów,  uroczysta suma odpustowa z okazji uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej. Zachęcamy do udziału i przyjęcia szkaplerza.
 7. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy  w środę o 18.30.
 8. W dni powszednie Msze św. w Bazylice odprawiane są o godz. 8.00 i 19.00. Okazja do spowiedzi w Bazylice codziennie przed każda Mszą św.
 9. Msza św. w języku angielskim w każdą niedzielę o godz. 16.00 w Kaplicy Królewskiej.
 10. Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego zwraca się do tych, którzy odczuwają w sobie powołanie do kapłaństwa, by nie zwlekali i zgłosili się do naszej diecezjalnej uczelni. Wraz z nowym rokiem akademickim, będą mogli rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne i wejść na drogę seminaryjnej formacji ku kapłaństwu. Szczegółowe informacje na temat procedury zgłaszania się do Gdańskiego Seminarium Duchownego i warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej Seminarium.
 11. Polecamy  nowy numer Gościa Niedzielnego
 12. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Stanisława Jankowskiego l. 94 z ul. Piwnej. Dobry Jezu …

                                                                                                                                           

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ