Wielki Piątek

W Wielki Piątek w godzinę śmierci Pana Jezusa o godz. 15:00 odprawiliśmy w Bazylice Mariackiej ostatnią w tegorocznym Wielkim Poście Drogę Krzyżową.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się o godz.18:00, której centralnym wydarzeniem było czytanie opisu Męki Pańskiej i adoracja Krzyża. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Po zakończeniu ceremonii rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa przy grobie, która trwała do godz. 24:00.

Wieczorem w Bazylice Mariackiej odbył się także koncert Polskiego Chóru Kameralnego – Scholi Cantorum Gedanensis, połączony z rozważaniami abp. Tadeusza Wojdy. Zapraszamy do zapoznania się z relacją: „Słowo i Muzyka na Wielki Piątek”: https://gdansk.gosc.pl/doc/7477061.Slowo-i-Muzyka-na-Wielki-Piatek?fbclid=IwAR1CzJ2ks3wowsc7N0Yo-IogJXDs8w1xVCh9FvnwhfdM_VYIsXulPiGxH50