VIII Niedziela Zwykła 27  lutego 2022 roku.

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo, a także czas podejmowania ofiar w intencji osób uzależnionych od alkoholu i innych używek.
 3. W liturgii kościoła:

w środę – Popielec. W tym dniu  Msze św. w Bazylice z obrzędem posypania głów popiołem w  o godz. 7.00, 7.30 i 18.00.

Przypominamy że w Środę Popielcową obowiązuje tzw. post ścisły – dotyczy on osób pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Osoby te zobowiązane są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do ograniczenia ilości posiłków do trzech w ciągu dnia w tym jeden do syta

 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę na godz. 17.00.
 2. Droga Krzyżowa w Bazylice w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00   oraz o godz. 17.00 Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali  oraz za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Dzisiaj o godz. 15.30 spotkanie wspólnoty Żywego Różańca. Serdecznie zapraszamy.
 4. Już dziś zapraszamy na rekolekcje wielkopostne do Bazyliki. Rozpoczniemy je w niedzielę 6 marca i potrwają one do środy. Nauki rekolekcyjne w niedzielę na wszystkich Mszach św. i Gorzkich Żalach a w dni powszednie na Mszy o godz. 18.00. Rekolekcje poprowadzi franciszkanin o. Joel.
 5. Informujemy, że od 6 marca co niedzielę o godz. 16.00 w Kaplicy Królewskiej odprawiana będzie Msza św. w języku angielskim. Wychodzimy tym samym naprzeciw cudzoziemcom, którzy mieszkają ma terenie archidiecezji oraz przyjeżdżającym turystom. Prosimy przekazać tę informację wszystkim zainteresowanym.
 6. Na wzór rzymskiej tradycji wielkopostnych kościołów stacyjnych zapraszamy wiernych naszej archidiecezji do codziennego pielgrzymowania do kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Począwszy od Środy Popielcowej w Kaplicy Królewskiej przy Bazylice Mariackiej będziemy się spotykać na Eucharystii o godzinie 20.00 poprzedzonej adoracją Najświętszego Sakramentu (od 19.30). W trakcie modlitwy będziemy rozważali kolejne fragmenty Księgi Wyjścia, które pomogą w dobrym przygotowaniu się do świąt wielkanocnych.
 7. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego.
 8. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ