VI Niedziela Wielkanocna 22.05.2022

 1. Witamy wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W liturgii Kościoła:
  • dzisiaj – wspomnienie św. Rity z Cascii , patronki w sprawach trudnych
  • w  poniedziałek, wtorek i środę – przypadają dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. W Polsce noszą one nazwę  Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne w te  dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. 
  • we wtorek   –  wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
  • w czwartek – wspomnienie  św. Filipa Nereusza prezbitera.  Dzień Matki.
  • w przyszłą niedzielę  –  uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 3. Nabożeństwa majowe codziennie w Bazylice o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.
 4. Od piątku w ramach nabożeństwa majowego odmawiać będziemy modlitwy przypisane nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. 
 5. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00 przeżywać będziemy uroczystość Pierwszej Komunii św.  Dziewięcioro  dzieci po raz pierwszy przyjmie Jezusa w komunii św. do swego serca. Otoczmy te dzieci i ich rodziny naszą modlitwą.
 6. W dniu dzisiejszym w Lyonie zostanie beatyfikowana założycielka Żywego Różańca i  Papieskich Dzieł Misyjnych  oraz obrończyni praw robotników, Francuzka Paulina Jaricot . Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok.  W naszej parafii istnieje pięć róż żywego różańca. W każdej róży dwadzieścia osób codziennie odmawia jedną dziesiątkę różańca w intencjach Kościoła i świata. Zapraszamy chętnych  do przyłączenia się. Zapisy i szczegółowe informacje udziela pani Iwona  – zakrystianka.
 7. Arcybiskup Tadeusz Wojda zaprasza w wigilię Zesłania Ducha Świętego na modlitewne czuwanie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Czuwanie odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w kościołach stacyjnych w Gdańsku. Na zakończenie czuwania spotkamy się na uroczystej Eucharystii w bazylice Mariackiej w Gdańsku o godzinie 23.00. Szczegóły na plakatach.
 8. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego.
 9. Życzę wszystkim zdrowia i błogosławionego tygodnia.

                                                                                

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ