V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024

 1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich odwiedzających Bazylikę Mariacką.
 • Od  dzisiejszej niedzieli, która kiedyś nosiła nazwę Pierwszej niedzieli Męki Pańskiej, zgodnie ze starym zwyczajem, krzyże i obrazy zostają zasłonięte aż do zakończenia liturgii Wielkiego Piątku.
 1. W dniu dzisiejszym po Mszy godz.. 12.00 zostanie odsłonięta w Kaplicy Królewskiej tablica przypominająca osobę Polskiego Patrioty ks. Bernarda Wieckiego, działacza polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, organizatora patriotycznych manifestacji, zamordowanego przez Niemców w masowej egzekucji 11 stycznia 1940r. w obozie koncentracyjnym i zagłady Stutthof. Ks. Bernard Wiecki był wikariuszem w Kaplicy Królewskiej w latach 1918 – 1927.
 1. Msza św. w języku angielskim w Kapicy Królewskiej w każdą niedzielę o godz. 16.00.
 1. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 17.00.
 1. W liturgii Kościoła:
 • we wtorek – uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP – dzień odpustu u ojców oblatów.
 • za tydzień  Niedziela Palmowa – czyli niedziela Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień.
  Poświecenie palm na wszystkich Mszach św.
 1. Droga Krzyżowa w Bazylice w piątek o godz. 8.00 i 17.00. Zapraszamy.
 1. Za tydzień na Mszy św. o godz. 12.00 modlić się będziemy w intencji Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej z okazji 75-lecia istnienia. Przypomnijmy siostry Duszy Chrystusowej przez 50 lat posługiwały w naszej bazylice. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy dziękczynnej zwłaszcza dawnych wychowanków z przedszkola.
 1. Już dziś informujemy, że Ceremonie Triduum Paschalnego odprawiane będą w Bazylice Mariackiej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00, w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Natomiast Msza św. Rezurekcyjna z procesją zostanie odprawiona w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00.
 1. Przypominamy, że Rekolekcje dla Inteligencji Wybrzeża odbędą się w Katedrze Oliwskiej w dniach 17-20 marca o godz. 19.30 i poprowadzi je ks. biskup Edward Dajczak z Koszalina.
 1. Wszystkim życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Szczęść Boże.  

                                                                      

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ