1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym przypada dzień męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. W naszej Bazylice znajduje się pomnik upamiętniający zamordowanie 2779 polskich księży podczas ostatniej wojny. Pomnik ten ufundowany został w 1965 i przedstawia Chrystusa frasobliwego.
 3. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste poświęcenie obrazu z wizerunkiem  św. Wojciecha – chrzciciela Gdańska . Obraz ten namalowany został przez pana Krzysztofa Izdebskiego z Gdańska. W ramach duchowego przygotowania do pełniejszego przeżycia tej uroczystości w dniu dzisiejszym okolicznościowe  kazanie głosi ks. dr Łukasz Białk –  wykładowca duchowości w Gdańskim Seminarium Duchownym. Bardzo dziękujemy ks. profesorowi. Składam również staropolskie Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i fundatorom obrazu z wizerunkiem św. Wojciecha – chrzciciela Gdańska
 4. W liturgii Kościoła:

we wtorek – wspomnienie św. Józefa rzemieślnika

w środę – wspomnienie św. Atanazego biskupa – jest to dzień flagi i dzień Polonii

w czwartek  – uroczystość NMP Królowej Polski

w piątek – wspomnienie św. Floriana męczennika – patrona strażaków   

 1. W czwartek – w uroczystość NMP Królowej Polski – 3go maja Msze św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu Mszy św. o godz. 12.00 odprawianej w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie ks. Abp Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański . Serdecznie zapraszamy na tę uroczystą modlitwę wpisującą się w obchody wielkiego dziękczynienia za 100 lat Niepodległości.
 2. Zapraszamy członków Żywego Różańca i sympatyków na modlitwę Różańcową z wymianą tajemnic dziś na godz. 16:00 do Kaplicy Królewskiej.  
 3. Od wtorku zapraszamy codziennie na nabożeństwo majowe na godz. 17.30.
 4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 5. Dzieci komunijne zapraszamy na pierwszą próbę przed Uroczystością Pierwszej Komunii Św. w poniedziałek 7 maja. Pierwsza spowiedź odbędzie się w sobotę podczas nabożeństwa pokutnego o godz. 9:00. Zachęcamy również rodziców i rodziców chrzestnych oraz pozostałych gości zachęcamy do przystąpienia do sakramentu pokuty.
 6. W przyszłą niedzielę o godz. 9.00 wyruszy z naszej Bazyliki Piesza Pielgrzymka Gdańszczan na wzgórze św. Wojciecha w Gdańsku, aby wziąć udział w odpuście diecezjalnym ku czci św. Wojciecha. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce oraz Mszy odpustowej która będzie o godz. 12.00.
 7. Pielgrzymów, którzy wrócili z Ziemi Świętej zapraszamy na spotkanie 20  maja 2018. O godz. 18:00 msza św. w Bazylice Mariackiej, a po niej spotkanie w sali w plebanii.
 8. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego, dwumiesięcznik Galilea oraz biuletyn parafialny.
 9. Wszystkim życzymy miłej niedzieli. Szczęść Boże.