Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 12.06.2022

 1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym przeżywamy w liturgii uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
  • Jest to dzień odpustu w Bazylice Archikatedralnej w  Oliwie.
 3. W liturgii Kościoła:
  • w poniedziałek  wspomnienie św. Antoniego z Padwy
  • we wtorek wspomnienie bł. Michała Kozala biskupa i męczennika
  • w czwartek   Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa
  • w piątek wspomnienie św. Brata Alberta Chmielewskiego zakonnika
 4. W Uroczystość Bożego Ciała zapraszamy na procesja z Najświętszym Sakramentem.  Procesja rozpocznie się  Mszą św. o godz. 10.00 w Bazylice Mariackiej i przejdzie ulicami starego miasta do Bazyliki św. Brygidy.  Pójdziemy nieco inną trasą niż zazwyczaj z powodu remontu ul. Węglarskiej i Pańskiej. Procesja wychodząc z bazyliki mariackiej pójdzie ul Piwną , Kaletniczą, Długą, Tkacką, Św. Ducha, Groblą, Podwale Staromiejskie, Igielnicką, Katarzynki. Ołtarze ustawione będą przy Ratuszu Głównego Miasta, przy Izbie Rzemieślniczej, obok szkoły nr 50 i przy bazylice św. Brygidy. Modlitwie naszej przewodniczyć będzie Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda.  Bardzo proszę osoby od lat zaangażowane w organizacje procesji o pomoc. Proszę również o przyozdobienie trasy procesji. Niech w oknach naszych domów pojawią się oznaki religijne.
  • W  Boże Ciało Msze św. w bazylice o godz. 7.30, 9.00, 10.00, 12.00  i o godz. 18.00.
 5. Próba dla dzieci sypiących kwiatki  w środę o godz. 17.00 przed Kaplicą Królewską. Prosimy parafian o przyniesienie kwiatów dla dziewczynek w środę na próbę lub w czwartek przed procesją. 
 6. W poniedziałek zapraszamy na czuwanie fatimskie. Rozpoczniemy je modlitwą różańcową o godz. 17.30, następnie Msza św. i procesja z figurą Pani Fatimskiej. 
 7. W piątek o godz. 6.30 z naszej Bazyliki rusza piesza pielgrzymka śladami Błogosławionej Doroty do Mątowów Wielkich organizowana przez środowisko Gdańskiego Ruchu Pielgrzymkowego. Przypomnijmy, że bł. Dorota wraz ze swoim mężem mieszkała przez wiele lat przy ul. Długiej, i to modląc się w naszym kościele doznała łaski przemiany serca. W związku z wymarszem pielgrzymki w piątek Msza św. poranna zostanie odprawiona wyjątkowo o nie o godz. 7.00 lecz o godz. 6.30.
 8. Msza św. w języku angielskim w każdą niedzielę o godz. 16.00 w Kaplicy Królewskiej.
 9. Na najbliższy piątek arcybiskup udzielił dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych.
 10. Wszystkim życzymy zdrowia i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.  

                                                                                                                                           

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ