Zegar astronomiczny został wykonany przez Hansa Düringera w 1470 roku. Obudowa zegara jest dębowa, a rzeźby wykonane z lipy. Zegar ma ponad 14 m wysokości.  Składa się z trzech części:

kalendarium, planetarium i teatru figur. W kalendarium  umieszczone są m.in. dane dotyczące roku, kalendarz z wykazem świętych i wskazówki liturgiczne dotyczące pierwszeństwa dni liturgicznych. Kalendarium otaczają cztery postacie, pełniące określone funkcje oraz symbolizujące upływ czasu. Wyżej znajduje się planetarium, w którym znajduje się tarcza zegarowa, znaki zodiaku oraz dwie małe tarcze do pokazywania faz księżyca. Po obu stronach u góry są  dwa otwory, zamykane drzwiczkami, w których ukazują się sceny Zwiastowania i Pokłonu Trzech Króli.

Najwyższą kondygnację tworzy teatr figur. W dolnej kondygnacji umieszczono dwunastu apostołów oraz śmierć z kosą. Wyżej czterech apostołów. Nad całością znajdują się Adam i Ewa, którzy wydzwaniają kwadranse i godziny.

Zegar przestał działać w 1554 roku i do 1944 roku nie był naprawiany. W czasie wojny elementy zabytku zostały wywiezione na Żuławy. Odbudowa zegara miała miejsce w latach 80. Zachowały się wszystkie tarcze i 70% elementów obudowy.

Celem prac jest poprawienie stanu zabytku i przywrócenie jego pełnych walorów. Zostaną wykonane m.in. oczyszczenie, dezynsekcja, konsolidacja warstw polichromii, korekta kolorystyki, uzupełnienia i rekonstrukcja brakujących elementów.

Prace zakończą się w IV kwartale 2019 roku


Prace są realizowane przy pomocy dotacji Gminy Miasta Gdańska.