Chór Mariacki

CHÓR MARIACKI

Chór Bazyliki Mariackiej powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. dr Józefa Zator-Przytockiego, wielkiego miłośnika muzyki. Pierwsza próba odbyła się 4 maja 1961 roku. Uczestniczyło w niej 18 osób. Trzy dni później, na drugim spotkaniu pojawiło się już 60. zainteresowanych. Dyrygentem chóru został Jan Wroński. Chór prowadzili również Wenancjusz Ewertowski, a przez ostatnie 16 lat Piotr Fomfara, który w maju 2017 r.  został powołany do wieczności.

Chór od 56 lat śpiewa w Bazylice Mariackiej podczas Mszy św. i uroczystości kościelnych m.in Bożego Narodzenia, Wielkanocny, Wniebowzięcia NMP, Bożego Ciała, św. Cecylii, św. Wojciecha. Ubogaca również swoim śpiewem uroczystości w innych parafiach. Wraz z Chórami Zjednoczonymi Chór Mariacki udzielał się podczas uroczystości z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, oraz uroczystości odpustowych św. Wojciecha, 25. rocznicy Rektora kościoła św. Katarzyny, konsekracji kościoła Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie, jak również w uroczystościach Bożego Ciała, obchodach rocznic kapłańskich i wielu innych.

Obecnie Chór Mariacki tworzy wspólnota 20 osób, spotykających się na próbach w salce parafialnej. Nowym dyrygentem jest Patryk Dopke drugi organista Bazyliki.

prezes: Józef Pettka
dyrygent: Patryk Dopke