IV Niedziela Wielkiego Postu 27.03.2022 r.

 1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką. Dzisiejsza niedziela w tradycji chrześcijańskiej jest niedzielą radości (Laetare)-  ma ona mieć wymiar radosnego uwielbienia Boga za jego dobroć i nieustanne okazywane nam miłosierdzie.
 2. W liturgii Kościoła:
  • w poniedziałek przypada 1 rocznica ingresu Metropolity Gdańskiego Ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy do naszej archidiecezji.
  • w tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca
   • Nabożeństwo pierwszopiątkowe w powiązaniu z wieczorną Mszą św.
   • W sobotę zapraszamy na nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Rozpoczniemy je Mszą św. o godz. 7.30, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową.
 3. W każdą niedzielę w Kaplicy Królewskiej o godz. 16.00 Msza św. w języku angielskim.
 4. Dzisiaj o godz. 18.00 w Katedrze Oliwskiej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za posługę ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego w Archidiecezji Gdańskiej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 5. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dzisiaj o  godz. 17.00.
 6. Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 8.00 i 17.00. Zapraszamy.
 7. Na wzór rzymskiej tradycji wielkopostnych kościołów stacyjnych zapraszamy do codziennego pielgrzymowania do kaplicy Królewskiej. Od Środy Popielcowej w Kaplicy Królewskiej  spotykamy się codziennie na Eucharystii o godzinie 20.00 poprzedzonej adoracją Najświętszego Sakramentu (od 19.30). W trakcie modlitwy  rozważamy kolejne   fragmenty Księgi Wyjścia.
 8. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy, która powstała jako wynik wyprawy gdańskiego fotoreportera Roberta Kwiatka do ogarniętej wojną Ukrainy – NIECH ŚWIAT USŁYSZY.  Bardzo dziękuje Małgorzacie i Andrzejowi Urbańskim oraz Agnieszce Kołodziejczyk za przygotowanie wystawy. Zachęcam do oglądania i pomocy uchodźcom.
 9. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego, dwumiesięcznik biblijny Galilea.
 10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby:  śp. Lucjana Kluba l. 78 z ul. Długi Targ, śp. Barbary Laseckiej l. 88 z ul. Ogarnej i śp. prof. Jadwigi Kotarskiej l. 93 z ul Długiej. Dobry Jezu a nasz Panie …
 11. Wszystkim parafianom i gościom życzymy zdrowia i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

                                                                                                      

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ