4 lipca 2025 (piątek), godz. 20:15

https://www.festiwalorganowy.pl/

Wystąpią:

Anna Budzyńska – sopran

Rafał Marek Wiśniewski – skrzypce

Nobilis String Orchestra

Sylwia Janiak-Kobylińska – dyrygent

Patryk Dopke – organy /Gdańsk/

Program:
Antonio Vivaldi (1678–1741) Koncert skrzypcowy e-moll RV 278
Johann Sebastian Bach (1685–1750)     Toccata i fuga d-moll BWV 565
Antonio Vivaldi (1678–1741) Kantata In furrore iustissimae irae RV 626
Johann Sebastian Bach (1685–1750)   Vivace z Sonaty triowej G-dur BWV 530Kyrie Gott, heiliger Geist BWV 671
Antonio Vivaldi (1678–1741) Koncert na orkiestrę smyczkową d-moll RV 128

ANNA BUDZYŃSKA

 

Śpiewaczka specjalizująca się̨ w wykonawstwie muzyki dawnej i kameralnej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Antoniny Kowtunow (2010), a także studiów prawniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz (2007). Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

W 2023 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła jako solistka Chóru Akademickiego UAM pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, z którym w ciągu 5 lat działalności dała ponad 400 koncertów na całym świecie. Była także solistką zespołów Nova Gaudia i Artis Sonus. Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach m.in. z Cecilią Bartoli, Silvaną Bazzoni Bartoli, Elizabeth Vidal, Teresą Żylis-Garą i Jadwigą Rappé. Debiutowała na scenie rolą Adeli w Zemście nietoperza Johanna Straussa w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, którego solistką pozostała przez 12 lat. Wykonywała partie m.in. Zuzanny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta, Arseny w Baronie cygańskim Johanna Straussa, Walentyny w Wesołej wdówce Franza Lehára i wiele innych.

Z czasem jej zainteresowania skupiły się na muzyce dawnej.

Jest twórczynią i solistką Ensemble del Passato, z którym rekonstruuje i wykonuje muzykę epoki wczesnego baroku, opartą o historyczne improwizacje. Występowała m.in. w Musikverein w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie czy Gasteig w Monachium. Współtworzy serię wydawniczą zatytułowaną Music from 400 years ago (DUX), w ramach której co roku ukazuje się nowy album. Do tej pory ukazały się trzy woluminy serii: Clori, 1622, Lucrezia, 1623 oraz Tirsis, 1624.

Współpracuje także z wybitnymi zespołami barokowymi takimi jak {oh!} Orkiestra czy Arte dei Suonatori, występując w dziełach kantatowo-oratoryjnych. Koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w prestiżowych festiwalach muzycznych – solowe recitale wykonywała m.in. w Algierii, Jordanii, Tunezji i na Litwie.

Jest aktywną organizatorką życia kulturalnego, od 2016 roku Prezesem Fundacji Świat Możliwości. Ponadto jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym festiwalu „Na Gotyckim Szlaku w Polsce Zachodniej”, a także cyklów koncertowych „Osobiste Spotkania Muzyczne” w EDGE Music Studio w Poznaniu oraz „Klasyka w Plenerze” w Mosinie.


RAFAŁ MAREK WIŚNIEWSKI

W 2022 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktualnie pracuje jako nauczyciel skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Był stypendystą programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, MKiDN dla najlepszych studentów, Rektora Akademii Muzycznej, Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia artystyczne, Gdańskiego Stypendium Kulturalnego – Fundusz Twórczy i wielu innych.

Jest laureatem ponad 40 nagród na międzynarodowych konkursach.

Od 2024 roku intensywnie pracuje również jako aranżer. Jego twórczość doczekała się już nie tylko premier, ale i nagrań. Warto wspomnieć, że jedna z aranżacji na kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry została wykonana na 47. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej.

Jako solista występował z orkiestrami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, orkiestry kameralnej BalticAlians oraz Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Skrzypek nieustannie koncertuje na scenach jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Warto również wspomnieć, że niejednokrotnie prowadzi kwartety i zespoły kameralne podczas premier światowych utworów.


NOBILIS STRING ORCHESTRA

Orkiestra złożona z młodych, ambitnych i wszechstronnych artystów młodego pokolenia. Cechuje ich ogromna wrażliwość, muzykalność i pasja do muzyki. Zespół jest bardzo wszechstronny i wykonuje muzykę od baroku aż po muzykę współczesną, jednakże to muzyka dawna cieszy się szczególnym zainteresowaniem zespołu i to właśnie z nią wiążą swoje plany koncertowe.


SYLWIA JANIAK-KOBYLIŃSKA

Dyrygentka, skrzypaczka i promotorka nowoczesnej edukacji artystycznej, dziekanka Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie zasiada również w Senacie oraz Radzie Szkoły Doktorskiej. Jest założycielką Bałtyckiej Filharmonii Młodych, prezeską Fundacji SAJ, członkinią Stowarzyszenia Kreatywna Polska oraz Art Director w firmie Oh!My Score. Laureatka Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców oraz odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zdobyła m.in. trzy nagrody specjalne na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach oraz nagrody na II i IV Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły – także w kategorii Dyrygent. Aktywnie działa jako jurorka, pedagog i organizatorka wydarzeń kulturalnych, łącząc pasję artystyczną z działalnością społeczną.

 

.
.

PATRYK DOPKE

Organista, muzyk kościelny młodego pokolenia. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności muzyka kościelna, gdzie grę organową kształcił u prof. Bogusława Grabowskiego (gra liturgiczna i improwizacja) i prof. Andrzeja Szadejki (wykonawstwo literatury organowej). Poza tym brał udział w kursach interpretacji, które prowadzili Lorenzo Ghielmi, Harald Vogel oraz Pamela Ruiter-Feenstra. Ponadto jest filologiem klasycznym i teologiem. Wiedzę z tych dziedzin wykorzystuje w swoim zainteresowaniu chorałem gregoriańskim. Interesuje się również jego recepcją na polu tradycji łacińskiej, jak i przeobrażonej na skutek reformacji nowej jego formy – chorału protestanckiego, oraz jego zastosowania w literaturze organowej. Od 2016 roku Patryk Dopke jest drugim organistą Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Gdańsku. Z ważniejszych koncertów, które wykonywał, można wymienić recitale w Kościele Mariackim w Lubece oraz w Katedrze Świętego Patryka w Nowym Jorku.

 


 

Bilety w cenie 50/35 PLN do nabycia online https://bilety.io/qvVg4 oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

 

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja ART4U, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Pro Basilica Gedanensis, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz

Patroni medialni: Gość Niedzielny, TVP Kultura, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska