15 sierpnia o godzinie 11:55 ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź modlitwą dziękczynną zainauguruje nową prezentację zegara astronomicznego.

Gdański zegar astronomiczny jest jednym z najcenniejszych tego rodzaju zabytków w Europie. Został wykonany w latach 1464-1470 przez mistrza Hansa Düringera z Torunia (ukończony na trzy lata przed narodzeniem Kopernika). Był wówczas największy na świecie (ponad 14 m wysokości). Oprócz godzin wskazuje także dni, miesiące, lata, świętych kalendarzowych, fazy Księżyca (w tym terminy nowiu), pozycje Słońca i Księżyca wśród znaków Zodiaku i wiele innych. Uwaga: Zegar ma jedną wskazówkę, której grot (strzałka) wskazuje godzinę. Na pierścieniu godzinowym są umieszczone złocone cyfry rzymskie oznaczające 24 godziny (2 razy po 12). Południe jest u góry, północ u dołu. O 12-tej w południe, u góry, na dwóch półkolistych platformach przechodzą apostołowie i ewangeliści, a Adam i Ewa wydzwaniają godziny. Zegar funkcjonował do roku 1553, po czy popadł w zaniedbanie, obrastając kurzem i legendami. W takim stanie przetrwał do drugiej Wojny Światowej, pod koniec której został rozebrany i wywieziony na Żuławy. Zachował większość autentycznego wystroju, co umożliwiło jego odbudowę.  

W 1983 roku powstał kierowany przez doc. Andrzeja Januszajtisa Społeczny Zespół Odbudowy Zegara.

Dzięki ofiarności odwiedzających Kościół i sponsorów w latach 1986-1989 zmontowano obudowę, która zawiera 70% części oryginalnych. Odrestaurowano oryginalne tarcze zegara. Wykonano mechanizmy główne, sterujące,
a także teatru figur. W sierpniu 1990 roku, po 437 latach bezruchu, zegar ponownie ruszył. Od 1996 roku funkcjonuje tatr figur. 

Po 20 latach przerwy w pracach nad zegarem z inicjatywy księdza Proboszcza Ireneusza Bradtke podjęto działania zmierzająca do całkowitej rekonstrukcji zegara.

Teatr figur został uzupełniony o dwie sceny Zwiastowania NMP i Pokłonu Trzech Króli, a także wybrano i opracowano towarzyszącą pokazowi muzykę.

Prace te zostały zrealizowane przez Grzegorza Szychlińskiego, Stanisława Wyrostka oraz Sławomira Droździewicza  i Bogusława Grabowskiego przy merytorycznym wsparciu Pana Andrzeja Januszajtisa, którym  ksiądz proboszcz składa serdeczne podziękowania. Wszystkie prace zostały sfinansowane ze środków własnych parafii.