1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.

Pierwsze dni listopada to dni szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Różaniec z wypominkami za zmarłych w Bazylice codziennie do czwartku o godz. 17.30.  Przypominamy, że do 8 listopada każdy kto jest w stanie łaski uświęcającej może uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Pamiętajmy w modlitwie o naszych bliskich zmarłych. 

  1. W liturgii kościoła:

w piątek – święto – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

w sobotę – wspomnienie św. Leona Wielkiego papieża i doktora Kościoła

  1. W przyszłą niedzielę przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Bazylice Mariackiej o godz. 12.00 Metropolita Gdański ks. Abp Sławoj Leszek Głódź odprawi uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, na którą serdecznie wszystkich zapraszamy.
  2. Z powodu zamknięcia ze względu na zły stan techniczny Bazyliki św. Mikołaja od przyszłej niedzieli tj. od 11 listopada Kaplica Królewska udostępniona będzie O.O. dominikanom na wszystkie niedziele do czasu ponownego otwarcia kościoła św. Mikołaja. Ojcowie dominikanie w Kaplicy Królewskiej odprawiać będą niedzielne Msze św. według własnego porządku.

Z tego powodu do odwołania nie będzie Mszy św. niedzielnej dla dzieci o godz. 11.00 w Kaplicy Królewskiej, dzieci zapraszamy na Mszę do Bazyliki Mariackiej na godz. 10.00. 

  1. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.45.

Podziękowania i prośby które chcielibyśmy przedstawić Matce Bożej we wspólnej modlitwie można składać do skarbony przy figurze Madonny Pięknej Gdańskiej.

  1. Zachęcamy do zamawiania Mszy św. za zmarłych. Msza św. jest to szczególnym darem którym możemy obdarować naszych zmarłych przodków. Jest również możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich. Pamiętajmy o tych którzy odeszli a być może bardzo potrzebują naszej modlitwy.
  2. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz parafialny Biuletyn.
  3. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do wspólnej akcji prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki – Pokolenia dla Bazyliki. I ty możesz zostać donatorem (dobrodziejem) Bazyliki mając swoją złota gwiazdkę na sklepieniu tej największej ceglanej świątyni. Szczegóły na ulotkach i stronie internetowej Bazyliki Mariackiej.
  4. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby:  śp. Jadwigi Gąsławskiej l. 90 z ul. Św. Ducha i  śp. Jadwigi Szabłowskiej l. 86 z ul. Szerokiej.   Dobry Jezu…
  5. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

                                                                                  PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ