1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. We wtorek przypada 41 rocznica Porozumień Sierpniowych.

31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami władzy PRL na mocy których rozpoczęła się realizacji 21 postulatów strajkowych. Z okazji 41 rocznicy „Solidarności” w bazylice św. Brygidy we wtorek o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św.

 1. W środę przypada 82 rocznica wybuchu II wojny światowej – 1 września jest dniem modlitw za poległych w obronie Ojczyzny. 

O godz. 4.45 na Westerplatte odbędą się uroczystości związane z rocznicą rozpoczęcia wojny. Natomiast o godz. 12.00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej  w Gdańsku zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych Pocztowców oraz nastąpi złożenie wieńców u stóp pomnika. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych uroczystościach.

 1. W liturgii Kościoła :

w piątek – wspomnienie św. Grzegorza wielkiego doktora Kościoła

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota  miesiąca.

Czcimy w te dni Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi.

Nabożeństwo pierwszopiątkowe w połączeniu z wieczorną Mszą św.

 1. Przypominamy, że Msze św. w Bazylice Mariackiej od 1 września odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00, 7.30 i 18.00. W niedziele o godz. 7.30, 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00
 2. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o 17.45. Prośby i podziękowania które chcielibyśmy powierzyć wspólnotowej modlitwie w czasie nowenny proszę składać do skarbony przy figurze Pięknej Madonny Gdańskiej.
 3. Dzisiaj o godz. 15.30 w salce przy Kaplicy królewskiej spotkanie wspólnoty Żywego różańca połączone z wymianą tajemnic. Zapraszamy.
 4. Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki przygotowało dodruk przepięknego albumu o naszej bazylice- KORONA GDAŃSKA ze zdjęciami Dariusza Kuli i opisami w języku polskim i angielskim Janusza Trupindy. Normalna cena albumy wynosi 100 zł. Dzięki udzielonemu wsparciu przez sponsora można ten album nabyć za połowę ceny tj. 50 zł. – jest to cegiełka na renowację naszej bazyliki. Albumy do nabycia przy wyjściu z bazyliki.
 5. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych. Można to uczynić w zakrystii lub biurze parafialnym.
 6. Polecamy nowy numer Gościa niedzielnego.
 7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Czesława Karbowiak l. 92 z ul. Szerokiej . Dobry Jezu ..
 8. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ