1. Bardzo serdecznie witamy wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym w ramach Jarmarku św. Dominika już po raz 26 odbywa się w Gdańsku Święto Chleba. Na Mszy św. o godz. 10.00 będziemy się modlić w intencji piekarzy i cukierników. Niech Bóg za przyczyną św. Klemensa Hofbauera patrona piekarzy i cukierników udziela im potrzebnych łask.
 3. W liturgii kościoła:

dzisiaj wspomnienie św. Jakuba Apostoła oraz św. Krzysztofa patrona kierowców

w poniedziałek wspomnienie św. Joachima i Anny rodziców Maryi

w czwartek wspomnienie św. Marty

w sobotę  wspomnienie św. Ignacego z Loyoli – dzień odpustu w Kolegiacie na Starych  Szkotach

 1. W środę o godz. 6.00 w naszej Bazylice zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie XXXIX Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Szczegółowe informacje o organizacji pielgrzymki czasie pandemii oraz o zapisach na stronie internetowej pielgrzymki.
 2. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 12.00 modlić się będziemy w intencji wszystkich którzy zginęli w czasie Powstania a także za żyjących powstańców. 1 sierpnia w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypada Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
 3. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 18.45.
 4. Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnej akcji prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki – Pokolenia dla Bazyliki. I ty możesz zostać donatorem (dobrodziejem) Bazyliki mając swoją złota gwiazdkę na sklepieniu tej największej ceglanej świątyni. Szczegóły na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej.
 5. Staraniem parafii powstał 20 minutowy film zatytułowany Dzieje kościoła mariackiego. Można go bezpłatnie oglądać w Sali po dawnej kotłowni od poniedziałku do piątku o godz. 10.00, 11.00 i 12.30. Zapraszamy.
 6. Odpowiadając na sytuację osób dotkniętych powodzią w Europie, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 25 lipca „Dniem solidarności z poszkodowanymi w powodziach
  i nawałnicach w Polsce i w Europie”. Tego dnia w polskich kościołach zbierane są fundusze na rzecz osób potrzebujących. Przy wyjściu z bazyliki wolontariusze Akcji Katolickiej zbierają ofiary na pomoc poszkodowanym. Bóg zapłać.
 7. Wszystkim życzymy zdrowia oraz błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ