1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 52  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo, a także czas podejmowania ofiar w intencji osób uzależnionych od alkoholu i innych używek.
  3. W dniu dzisiejszym o godz. 16.00 przeżywać będziemy wyjątkowe wydarzenie związane z poświeceniem i prezentacją głównego ołtarza naszej Bazyliki – ołtarza Koronacji NMP –dzieło Michała z Augsburga z 1517 roku. Po raz pierwszy od dnia kiedy w czasie II wojny światowej w 1944 r. ołtarz został zdemontowany i wywieziony z Bazyliki aby nie został zniszczony, będziemy mogli w pełni go zobaczyć, gdyż ten wizerunek, który był prezentowany od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był niekompletny. Ponad rok trwały prace konserwatorskie. Owoce tej pracy zostaną dzisiaj zaprezentowane. Wszystkich na tę uroczystość serdecznie zapraszamy. Przebudowa prezbiterium i konserwacja ołtarza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Miasta Gdańska oraz środków własnych parafii.  
  4. W liturgii kościoła:

w środę – Popielec. W tym dniu  Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w  o godz. 7.00, 7.30 i 18.00 w Bazylice.

Przypominamy że w Środę Popielcową obowiązuje tzw. post ścisły dotyczy on osób pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Osoby te zobowiązane są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do ograniczenia ilości posiłków do trzech w ciągu dnia w tym jeden do syta.

Wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

  1. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę na godz. 17.00.
  2. Droga Krzyżowa w Bazylice  w każdy piątek po Mszy św. o godz. 7.30  oraz o godz. 17.00.

Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w Wielkim Poście oraz za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  1. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz Parafialny Biuletyn. 
  2. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Kazimiery Salamądry-Mielguj, l. 81  z ul. Długiej  i śp. Joanny Wiśniewskiej, l. 75, z ul. Mariackiej. Dobry Jezu…
  3. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.