W niedzielę 10 grudnia po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP podczas mszy  św. o godz. 11:00 w Kaplicy Królewskiej miał miejsce kolejny etap przygotowania do Pierwszej Komunii św. dzieci z klas trzecich z naszej parafii. Po homilii ks. Piotr poświęcił Cudowne Medaliki i wręczył je dzieciom, a po komunii św. dzieci poświęciły się opiece Matce Bożej.  

Szczególną popularnością cieszy się Cudowny medalik, przedstawiający wyobrażenie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Medalik ten zapoczątkowały objawienia Matki Bożej św. Katarzynie Laboure.  Jesienią 1830 roku ta francuska siostra widziała w czasie modlitwy Najświętszą Maryję Pannę, taką jaką zazwyczaj przedstawia się pod nazwą Niepokalanie Poczętej, stojącą z wyciągniętymi ramionami. Była ubrana w białą suknię i płaszcz srebrzysto-błękitny z welonem koloru jutrzenki. Z Jej rąk wychodziły jakby wiązki promieni o niezwykłym blasku, które są symbolem łask, wypraszanych przez Maryję dla ludzi, którzy o nie proszą. Wokół obrazu przeczytała wypisane złotymi literami następujące wezwanie: „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Medalik ten jest często spotykany w Polsce, a upowszechniły go nie tylko siostry szarytki, ale także św. Maksymilian Kolbe.

W przygotowaniu do przyjęcia po raz pierwszy Chrystusa w Komunii św. pragniemy przekazać dzieciom medalik — symbol wiary. Jest to znak przynależności do Boga, do Bożej Matki. Noszenie medalika nie oznacza zabezpieczania się „amuletem”, ale jest to wyraz żywej wiary: „Jestem Twój, o Boże”. Ma on być także pamiątką tego, co się dokonało podczas chrztu św., kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi i zobowiązaliśmy się do dawania świadectwa o Bogu w swoim codziennym życiu.

 

Uroczystość Niepokalanej NMP