1. Witam wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. W dniu dzisiejszym przeżywamy w liturgii uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to dzień odpustu w Bazylice Archikatedralnej w
 3. Zarządzenia Metropolity Gdańskiego dotyczące posługi liturgiczno-duszpasterskiej po zniesieniu limitów uczestników liturgii . Metropolita Gdański :

 – „Odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy Świętej. Zachęcam wiernych, aby odpowiedzieli na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

 Jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1247): „W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy  Świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego” oraz Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 2181): Eucha­rystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki”.

– „Przedłużam czas Komunii Świętej wielkanocnej w Archidiecezji Gdańskiej do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, tj. do dnia 29 czerwca 2020 r. Przyjęcie Komunii Świętej wielkanocnej w powyższym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich”.

– „Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbędą się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po Mszy Świętej o godz. 10.00 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych”.

 1. W liturgii Kościoła:

w poniedziałek  wspomnienie św. Jadwigi Królowej

w czwartek-  Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa

w piątek  – wspomnienie bł. Męczenników gdańskich – ks. Mariana Góreckiego, ks. Bronisława Komorowskiego, ks. Franciszka Rogaczewskiego, ks. Władysława Miegonia oraz bł. Siostry Alicji Kotowskiej.

w sobotę wspomnienie św. Antoniego z Padwy 

 1. Centralnym uroczystością  Bożego Ciała w Gdańsku przewodniczyć będzie Metropolity Gdański Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź.   O godz. 10.00 pod przewodnictwem Metropolity odprawiona zostanie w naszej bazylice Msza św. , a następnie odbędzie się procesja po bazylice z zatrzymaniami przy czterech ołtarzach bocznych.  Taki układ obchodów związany jest z potrzebą zachowania przepisów sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii. Bardzo proszę osoby od lat zaangażowane w organizacje procesji o pomoc.
 2. W Boże Ciało Msze św. w bazylice o godz. 7.30, 9.00, 10.00 i o godz. 18.00
 3. Zapraszamy na kolejne czuwanie fatimskie w sobotę 13 czerwca. Czuwanie rozpoczniemy o godz. 17.30  modlitwą różańcową, następnie Msza św. i procesja. 
 4. W przyszłą niedzielę 14 czerwca Metropolita Gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź przeżywać będzie 50 rocznicę świeceń kapłańskich. Uroczystości związane z dziękczynieniem za dar kapłaństwa naszego Metropolity odbędą się w katedrze oliwskiej.
 5. Już dziś informujemy, że w sobotę 20 czerwca o godz. 10.00 w naszej bazylice Metropolita Gdański udzieli święceń diakonatu 13 kandydatom – studentom Gdańskiego Seminarium Duchownego. Kandydatów do święceń polecamy polecamy modlitwie wiernych.
 6. W niedzielę 21 czerwca na Mszy św. o godz. 12.00 zostaną  wręczone certyfikaty potwierdzające ufundowanie złotej gwiazdy która została zawieszona na sklepieniu naszej bazyliki. Każda z tych gwiazd jest cegiełką wspierającą renowacje kościoła mariackiego. Za wszelkie wsparcie i pomoc składam staropolskie Bóg zapłać.
 7. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz parafialny Biuletyn.
 8. Wszystkim życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ