Po kilku latach przerwy Proboszcz Bazyliki Mariackiej  podpisał umowę ze Stanisławem Wyrostkiem  słynnym rzeźbiarzem oraz Grzegorzem Szychlińskim-  zegarmistrzem  na kontynuację rekonstrukcji zegara astronomicznego. W ramach wykonywanych prac zostaną zrekonstruowane sceny Zwiastowania NMP i Pokłonu Trzech Króli.

Prowadzone są również działania mające na celu opracowanie pełnej prezentacji zegara, która będzie odbywać się każdego dnia w południe i trwać będzie około 8 minut. 

Autorem dzieła jest pochodzący z Torunia Hans Düringer.  Budowa zegara została  zakończona w 1470  roku.
Od 1554 roku był już nieczynny. W czasie II wojny światowej został zdemontowany i wywieziony.

W 1983 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Zegara pod patronatem Stowarzyszenia Mechaników Polskich, dzięki któremu zabytek został odbudowany po wojnie. Inicjatorem i pomysłodawcą rekonstrukcji zegara astronomicznego dzieła  jest Pan Andrzej Januszajtis. 

Dzieło mierzy 14 metrów i składa się z trzech kondygnacji: kalendarium, planetarium i teatru figur. Kalendarium to dębowa tarcza, oklejona płótnem, którą tworzy kilka kręgów podających różne dane m.in.: rok, cykl słoneczny, kalendarze świętych i wskazówki liturgiczne dotyczące pierwszeństwa dni liturgicznych, daty nowiu dla lat 1463-1538 i inne. Następny poziom stanowi planetarium, w którym umieszczono tarczę zegarową według porządku 2 x 12 godzin, znaki zodiaku oraz tarcze wskazujące fazy księżyca i pozycję Słońca i Księżyca względem znaków zodiaku. U góry  na bokach, w dwóch otworach zamykanych drzwiczkami ukazywały się wspomniane sceny Zwiastowania i Pokłonu Trzech Króli, które są obecnie rekonstruowane. Góra kondygnacja to teatr figur, w którym ukazuje się
12 apostołów oraz czterech ewangelistów. Nad nimi umieszczone zostały figury Adama i Ewy wydzwaniające kwadranse i godziny.