Wczoraj odbyło się drugie spotkanie z Pastorem Robertem Pfeiferem oraz przedstawicielami rady parafialnej kościoła Mariackiego w Lubece.

Pierwsza wizyta naszych gości miała miejsce rok temu. Wówczas do Gdańska przyjechała kilkuosobowa grupa.
W tym roku wraz z pastorem przyjechało 35 osób. Grupa uczestniczyła we Mszy św. o godzinie 18:00 w Bazylice Mariackiej. Po Mszy w plebanii odbyło się spotkanie, podczas którego rozmawiano o realizowanych projektach oraz o formie dalszej współpracy obu parafii m.in. o powrocie do Bazyliki Mariackiej dzwonu “Dominicalis”.

Dzwon “Dominicalis”: 

Pierwszy dzwon wykonano w 1423 roku. Został przelany w 1719 r. Do jego rozkołysania potrzebnych było 4 mężczyzn. Dzwoniono nim w niedzielę. 
W czasie II wojny św. wywieziono go z Gdańska do składnicy pod Hamburgiem, gdzie miał być przetopiony, ale ocalał. Obecnie znajduje się w kościele Mariackim w Lubece. 
Dzwon ma średnicę 144 cm. Waży 1740 kg. 
Znajdują się na nim następujące napisy:
1.” X bis C quater M semel I ter formor ut essem contra dampna gregis egys (eius) magni tuba regis”
2. “MAGISTER VT PORRO DOMINI DENOTET ESSE DIEM CAMPANAM RVPTAM REPARAVIT IN ARTE”
3. “IM JAHR CHRISTI 1719 DA INSPECTOR DER KIRCHEN HERR BURGERMEISTER ANDREAS BORCKMAN VND DERSELBEN VORSTEHERE SCHMIEDEN VND VALENTIN SCHLIEFF GEWESEN IST DIESE DOMINICAL GLOCKE NACH DEM SIE SCHADHAFTIG WORDEN AVFF DER KIRCHEN VNKOSTEN VMBGEGOSSEN DVRCH BENIAMIN WITTWERCK IN DANTZIG”