Czas odpustu parafialnego, to szczególny dzień darowania przez Boga kary przeznaczonej za konkretne grzechy. W Bazylice przeżywamy ten czas 15 sierpnia, razem z Maryją Wniebowziętą.  W tym roku kazania okolicznościowe wygłosił o. Zdzisław Duma z klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku. O. Zdzisław przywiózł relikwie mistyka i stygmatyka św. O. Pio (rękawicę z prawej ręki i płótno okrywające opatrunek stygmatu sera).  Kazania nawiązywały do duchowości o. Pio, który budował swój duchowy wzrost na zaufaniu Maryi. Modlitwa różańcowa – jak mówił o. Zdzisław – była fundamentalną modlitwą św. Stygmatyka.  Po liturgii wierni podchodzili do relikwii, aby przez pocałunek oddać cześć Boskiej świętości i rozbudzić w sobie pragnienie wzrastania w łasce u Boga i ludzi. 

Zachowując tradycję Uroczystości Wniebowzięcia NMP po każdej mszy św. dokonało się poświęcenie kwiatów, ziół, zbóż i warzyw, które dla naszej parafii przygotowali państwo Stencel z Pępowa. Za ich pracę i ofiarowane dary składamy serdeczne Bóg Zapłać.

Głównej Eucharystii odpustowej o godz. 12:00 przewodniczył J.E. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wraz z kapłanami z dekanatu i wypełnioną do ostatniego miejsca Bazyliką. Liturgia rozpoczęła się jednak 10 minut przed południem, gdyż przed Eucharystią dokonało się poświęcenie odrestaurowanego zegara astronomicznego. 4 minuty przed godz. 12:00 zaczął się przemarsz Dwunastu Apostołów do muzyki kompozytora i kapelmistrza Bazyliki Mariackiej Joanna Philipa Kirnbergera (1721-1783). Za Apostołami podążała śmierć, której towarzyszyła melodia pobudki autorstwa prof. Andrzeja Januszajtisa, która skłania do refleksji nad ludzkimi wyborami? 

Okolicznościowe kazanie wygłosił  Metropolita Gdański,  który między innymi zwrócił uwagę na tożsamość Polaka, który nie potrzebuje liberalnych korepetytorów.

Na zakończenie mszy św. Proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke wręczył prof. Andrzejowi Januszajtisowi Złotą Odznakę  Zasłużony dla Bazyliki Mariackiej, za  długoletnią pracę nad rekonstrukcją Zegara Astronomicznego. Srebrną odznakę otrzymali: Grzegorz Szychliński, Stanisław Wyrostek oraz Sławomir Drożdziewicz. 

Przed błogosławieństwem Metropolita Gdański stosownie do kanonu 509 KPK  mianował trzech kapłanów kanonikami honorowymi:
ks. mgr Krzysztofa Hapka
ks. mgr Przemysława Kalickiego 
ks. mgr lic. Piotra Libiszewskiego 

W liturgii uczestniczyły wszystkie grupy formacyjne naszej parafii oraz Mieszczki Gdańskie w strojach z epok historycznych, przedstawiciele Kaszub, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele samorządu, Rady Miasta Gdańsk i przedstawiciele Rządu RP. Dziękujemy wszystkim za udział i Modlitwę.

« z 4 »