1. W związku z nasilającą się pandemią rząd RP wprowadził szereg obostrzeń, które mają nas uchronić przed rozprzestrzenianiem się Wszyscy powinniśmy  stosować się do wskazań kierowanych do nas przez służby sanitarne. Powinniśmy unikać niepotrzebnych kontaktów, nosić maseczki, dezynfekować dłonie oraz utrzymywać dystans społeczny.

Wydane obostrzenia dotyczą również organizacji nabożeństw w kościołach.

Osoba przebywająca w naszej bazylice powinna mieć : założoną maseczkę , która zasłania usta i nos, stać lub siedzieć w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od innych osób oraz przystępując do komunii św. pamiętać o zachowaniu odległości.

Komunia św. jeżeli udziela jej jeden kapłan najpierw udzielana jest tym osobom, które przyjmują ją na dłoń.

 W bazylice mariackiej jednorazowo może przebywać nie więcej niż 210 osób.   

 1. Przypominamy o udzielonej z racji trwającej epidemii dyspensie od uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych Mszach św.
 2. Dzisiaj o godz. 14.30 w Oliwie odbędzie się uroczysty ingres do katedry nowego Metropolity Gdańskiego ks. arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Całość uroczystości będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i TVP 3. Zachęcamy do obejrzenia uroczystości oraz prosimy o modlitwę w intencji naszego Pasterza.

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień – w poszczególne dni będziemy rozważać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni mimo wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią przeżyć w klimacie zadumy i wiary.
 2. Dzisiaj o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
 3. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja do godz. 21.00.
 4. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W dniu tym nie odprawia się Mszy św. Centralnym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża. W dniu tym obowiązuje post ścisły.

Od godz. 7.00 – 18.00 –  adoracja Najświętszego Sakramentu.

O godz. 10.00 rozważanie tajemnic bolesnych różańca – wspólnota Żywego Różańca.

O godz. 14.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia)

O godz.15.00 – Droga Krzyżowa

O godz. 18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.  Po ceremoniach rozpocznie się adoracja Pana Jezusa przy grobie. Trwać ona będzie do godz. 21.00 .

 1. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim.

Adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 do 20.00.

O godz. 15.00  Koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach nowenny przed świętem Miłosierdzia.

W sobotę o godz. 20.00 – ceremonie Wigilii Paschalnej – proszę przynieść ze sobą świece.

W tym roku z racji epidemii nie będziemy święcić pokarmów. Zachęcamy aby pobłogosławienie pokarmów zostało dokonane przez najstarszego z domowników w niedzielę Zmartwychwstania na rozpoczęcie świątecznego śniadania, niech temu śniadaniu towarzyszy krótka modlitwa i składanie sobie życzeń

 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną której przewodniczyć będzie ks. bp. Zbigniew Zieliński .

Pozostałe Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

 1. Okazja do spowiedzi św. w wielki poniedziałek, wtorek i środę na wszystkich Mszach św. oraz wielki piątek od godz. 10.00 do 18.00 i wielką sobotę  od godz. 10.00 do 16.00. 
 2. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Zofii Dziedzic-Godula l. 98 z ul. Długiej.   Dobry Jezu …
 3. Wszystkim parafianom życzymy zdrowia i obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.

 

Pomódlmy się w intencji nowego Arcybiskupa Gdańskiego Tadeusza Wojdę,  za naszą archidiecezję oraz o ustanie pandemii.

Zdrowaś Mario ….

 

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ