OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela Palmowa  25.03. 2018 r.

 

 1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień – w poszczególne dni będziemy rozważać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni przeżyć w klimacie zadumy i wiary.
 3. Bardzo dziękuję przewodnikom miejskim i terenowym zrzeszonym przy PTTK za to, że od kilkunastu lat w Niedzielę Palmową przypominają nam wszystkim, poprzez składanie kwiatów na płycie nagrobnej,  o rocznicy tragicznej śmierci burmistrzów gdańskich Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta, którzy zostali zamordowani przez Krzyżaków w 1411 roku.
 4. Dzisiaj o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
 5. Członków Żywego Różańca i chętnych zapraszamy na comiesięczne nabożeństwo różańcowe z wymianą tajemnic dziś (niedziela) o godz. 16:00 do Kaplicy Królewskiej.
 6. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.
 7. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W dniu tym nie odprawia się Mszy św. Centralnym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża. W dniu tym obowiązuje post ścisły.

Od godz. 7.00 – 18.00 –  adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy.

O godz. 10.00 rozważanie III części różańca – wspólnota Żywego Różańca.

O godz. 14.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia)

O godz.15.00 – Droga Krzyżowa

O godz. 18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.  Po ceremoniach rozpocznie się adoracja Pana Jezusa przy grobie. Trwać ona będzie do godz. 24.00 .

O godz. 21.00koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis  pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego „Muzyka i Słowo na Wielki Piątek” z rozważaniami ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego.

O godz. 22.30 – odśpiewamy Gorzkie Żale.

 1. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie w wielką sobotę święcimy pokarmy na świąteczny stół. Święcenie pokarmów w Bazylice od godz. 10.00 do 00 co pół godziny.

O godz. 15.00 świecenie pokarmów połączone będzie z Koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach nowenny przed świętem Miłosierdzia.

Z początkiem wielkiego postu rozdawaliśmy skarbonki Caritas na jałmużnę- proszę je przynieść w wielka sobotę i złożyć przed ołtarzem głównym. Ofiary z jałmużny wielkopostnej przeznaczone są na pomoc syryjskim rodzinom z Aleppo.

O godz. 20.00 – ceremonie Wigilii Paschalnej – proszę przynieść ze sobą świece.

 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną której przewodniczyć będzie ks. bp. Zbigniew Zieliński.

Pozostałe Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00 oraz o godz. 11.00 w kaplicy królewskiej.

 1. Okazja do spowiedzi św. w wielki poniedziałek, wtorek i środę na wszystkich Mszach św. oraz wielki piątek od godz. 12.00 do 21.00 i wielką sobotę  od godz. 9.00 do 16.00
 2. Z racji remontu do środy wszystkie nabożeństwa odprawiane są w Kaplicy Królewskiej.
 3. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz parafialny biuletyn.
 4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Łucja Rzemek l. 87 z ul. Kołodziejskiej Dobry Jezu…
 5. Wszystkim parafianom i gościom życzymy obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.