1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
 2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień – w poszczególne dni będziemy rozważać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni przeżyć w klimacie zadumy i wiary.
 3. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 zostaną wręczone certyfikaty potwierdzające przyłączenie się do akcji prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Pokolenia dla Bazyliki. Kolejne pięćdziesiąt złotych gwiazd zostało zawieszonych  na sklepieniu bazyliki. Osoby, które je ufundowały wsparły prace konserwatorskie prowadzone w Bazylice. Bóg zapłać.
 4. Bardzo dziękuję przewodnikom miejskim i terenowym zrzeszonym przy PTTK za to, że od kilkunastu lat w Niedzielę Palmową przypominają nam wszystkim, poprzez składanie kwiatów na płycie nagrobnej,  o rocznicy tragicznej śmierci burmistrzów gdańskich Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta  którzy zostali zamordowani przez Krzyżaków w 1411 roku.
 5. Dzisiaj o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
 6. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.
 7. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W dniu tym nie odprawia się Mszy św. Centralnym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża. W dniu tym obowiązuje post ścisły.

Od godz. 7.00 – 18.00 –  adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy.

O godz. 10.00 rozważanie III części różańca – wspólnota Żywego Różańca.

O godz. 14.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia)

O godz.15.00 – Droga Krzyżowa

O godz. 18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.  Po ceremoniach rozpocznie się adoracja Pana Jezusa przy grobie. Trwać ona będzie do godz. 24.00 .

O godz. 21.00koncert Polskiego Chóru Kameralnego  pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego „Muzyka i Słowo na Wielki Piątek” z rozważaniami ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

 1. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie w wielką sobotę święcimy pokarmy na świąteczny stół. Święcenie pokarmów w Bazylice od godz. 10.00 do 00 co pół godziny.

O godz. 15.00 świecenie pokarmów połączone będzie z Koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach nowenny przed świętem Miłosierdzia.

Z początkiem wielkiego postu rozdawaliśmy skarbonki Caritas na jałmużnę – proszę je przynieść w wielka sobotę i złożyć przed ołtarzem głównym. Ofiary z jałmużny wielkopostnej przeznaczone są na pomoc syryjskim rodzinom z Aleppo.  

O godz. 20.00 – ceremonie Wigilii Paschalnej – proszę przynieść ze sobą świece.

 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną której przewodniczyć będzie ks. bp. Zbigniew Zieliński.

Pozostałe Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

 1. Okazja do spowiedzi św. w wielki poniedziałek, wtorek i środę na wszystkich Mszach św. oraz wielki piątek od godz. 12.00 do 18.00 i wielką sobotę  od godz. 10.00 do 16.00.  
 2. Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego oraz nasz parafialny biuletyn.
 3. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Aliny Czerwińskiej l. 89 z ul. Św. Ducha. Dobry Jezu …
 4. Wszystkim parafianom i gościom życzymy obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ