1. Przypominamy o udzielonej z racji trwającej epidemii dyspensie od uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych Mszach św. Starajmy się uczestniczyć duchowo w sprawowanych liturgiach za pośrednictwem radia, telewizji i Internetu.

Pozostawajmy w domu i przestrzegajmy wszystkich wskazań kierowanych do nas przez służby sanitarne. Przypominamy, że w nabożeństwach w kościele może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

  1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień – w poszczególne dni będziemy rozważać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni mimo wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią przeżyć w klimacie zadumy i wiary.
  2. Przewodnicy zrzeszeni przy PTTK  od kilkunastu lat co roku w Niedzielę Palmową przypominają nam wszystkim,  poprzez składanie kwiatów na płycie nagrobnej,  o rocznicy tragicznej śmierci burmistrzów gdańskich Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta  którzy zostali zamordowani przez Krzyżaków w 1411 roku w tym roku z racji epidemii jest to niemożliwe. Proboszcz bazyliki w  imieniu Przewodników PTTK poprzez modlitwę i zapalenie świecy upamiętni to wydarzenie.  
  3. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice o godz. 18.00.

  1. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W dniu tym nie odprawia się Mszy św. Centralnym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża. Ceremonie wielkopiątkowe rozpoczną się o godz. 18.00

W dniu tym obowiązuje post ścisły.

  1. Wielka Sobota – to dzień czuwania przy Grobie Pańskim.

Symboliczny grób Pański w tym roku w bazylice zostanie utworzony przed  ołtarzem Pietas Domini, który po 78 latach powrócił do kościoła mariackiego i od wielkiego piątku wraca do kultu religijnego.

  1. W tym roku z racji epidemii nie będziemy święcić pokarmów. Proszę pozostać w domu. Będą to inne święta niż do tej pory, postarajmy się jednak o to, aby ich celebracja miała uroczysty charakter. Zachęcamy aby pobłogosławienie pokarmów zostało dokonane przez najstarszego z domowników w niedzielę Zmartwychwstania na rozpoczęcie świątecznego śniadania, niech temu śniadaniu towarzyszy krótka modlitwa i składanie sobie życzeń oraz wspólne uczestniczenie we Mszy św. za pośrednictwem mediów.

O godz. 20.00 w bazylice rozpoczną się  ceremonie Wigilii Paschalnej.

  1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00.
  2. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Mieczysławy Ostrowskiej l. 93 z ul. Szerokiej, śp. Anety Szymańskiej l. 93 z ul. Ogarnej,  śp. Janiny Lutkiewicz l. 88 z ul. Ogarnej.  Pomódlmy się za nich oraz za wszystkich którzy zmarli wskutek epidemii.   Dobry Jezu …
  3. Wszystkim parafianom życzymy obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ