1. Witam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości nawiedzających Bazylikę Mariacką.
  2. Dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończy się w liturgii okres Bożego Narodzenia. Zgodnie jednak z tradycją wystrój świąteczny wraz ze śpiewem kolęd trwać będzie do 2 lutego czyli do uroczystości MB Gromnicznej.
  3. W czwartek 14 stycznia przypada druga rocznica śmierci śp. Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, którego prochy spoczywają w naszej Bazylice. Zapraszamy  na Mszę św. za śp. Pawła Adamowicza  w czwartek na godz. 18.00. Na zakończenie  Mszy św. odbędzie się modlitwa wielowyznaniowa przy grobie pana Prezydenta.   
  4. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę o 17.45. Prośby i podziękowania, które chcielibyśmy polecić wspólnej modlitwie proszę składać do skarbony przy figurze Pięknej Madonny Gdańskiej.
  5. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Pawła Spryszak l. 85 z ul. Piwnej. Dobry Jezu ….
  6. Pragnę poinformować o zakończeniu realizowanego przez naszą parafię projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – „Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku”. Projekt ten był realizowany  w latach 2017- 2020. Cały projekt kosztował 19 750 000 zł. Z Unii Europejskiej otrzymaliśmy 16 570 000 zł, od Miasta Gdańsk w ramach dotacji 2 230 000  i 950 000 ze środków parafii.

 W ramach tego projektu wykonaliśmy: rewitalizację elewacji korpusu bazyliki oraz okien witrażowych, kapitalny remont dachu z wymianą konstrukcji, przebudowaliśmy prezbiterium i wykonaliśmy prace  konserwatorskie przy Ołtarzu Głównym, zaadoptowaliśmy  dawną kotłownię  na salę multimedialną, wykonaliśmy pierwszy etap nowej instalacji elektrycznej i teletechnicznej, przygotowane zostały 3  filmy edukacyjne.  

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali  udział w realizacji tego największego w historii po odbudowie ze zniszczeń Drugiej Wojny Światowej remontu. Dziękuję projektantom, konserwatorom zabytków, służbom konserwatorskim, wykonawcom, nadzorowi inwestorskiemu. Szczególne podziękowania składam członkom Rady naukowo-konserwatorskiej działającej przy Bazylice Mariackiej. Dziękuję władzom Miasta Gdańska za pomoc w sfinansowaniu części wkładu własnego na realizację projektu. Dziękuję pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Departamentu Funduszy Europejskich za współpracę.

Dzięki współpracy bardzo wielu podmiotów i osób, które nie sposób tu wymienić, udało się szczęśliwie zakończyć remont, który przywrócił Koronie Miasta Gdańska jej pierwotne piękno. Wszystkim bardzo dziękuję.

  1. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i miłego tygodnia. Szczęść Boże.

 

PROBOSZCZ BAZYLIKI MARIACKIEJ